Masaż Shantala

Masaż Shantala jest dobrym pomysłem na stymulację rozwoju naszego dziecka.
     Po urodzeniu dziecka koncentrujemy się na codziennych czynnościach pielęgnacyjnych takich jak zmiana pieluszki, kąpiel, karmienie, podczas gdy możemy pójść dalej. Masaż niemowlęcia jest wspaniałym sposobem spędzania czasu, poznawania swojego maleństwa i nawiązania z nim więzi emocjonalnej. Jest także świetnym sposobem na walkę z kolką czy zaparciami.
O masażu niemowlęcia w teorii.
     Każda mama po powrocie ze szpitala do domu jest pełna niepokoju. Czy dam sobie radę? Czy sprostam wszystkim zadaniom i oczekiwaniom, jakie wobec mnie mają starsze, doświadczone kobiety z rodziny? Czy sprawię, że moje dziecko będzie szczęśliwe? Dziecko wydaje jej się takie kruche, a wiedza i zdolności niewystarczające.
     Lekarstwem na niepewność, lęk, bark wiary we własne umiejętności jest dotyk i bliskość mamy i bobasa. Rodzice głaszczą swoje dzieci, tulą, nie zdając sobie sprawy, że intuicyjnie idą we właściwym kierunku, że krok dalej jest fantastyczny masaż niemowlęcia.

Masaż Shantala można
wykonywać nawet noworodkowi,
ale najlepiej jest poczekać
do momentu, gdy odpadnie mu
kikut pępowiny i pępuszek
będzie w 100% wygojony.

Czym jest Masaż Shantala?
     To starożytna, indyjska technika masażu niemowląt oraz starszych dzieci, którą na grunt europejski wprowadził francuski położnik Frederique Leboyer.
  Masaż Shantala wpływa pozytywnie nie tylko na psychikę masowanego bobasa, ale także na jego ustrój fizyczny. Poprawia trawienie, łagodzi objawy kolki, lub zapobiega jej występowaniu, podnosi odporność organizmu, wycisza, uspokaja, reguluje sen, podnosi dziecięcą świadomość własnego ciała (jego możliwości i ograniczeń), a także podnosi poczucie bezpieczeństwa. Ten rodzaj dotyku wspomaga rozwój osobowości malucha oraz pozwala mu na zaspokojenie potrzeby kontaktu emocjonalnego z mamą i tatą.

[smartads]
     Rodzice również odczuwają pozytywne skutki tego masażu. Po pierwsze – uczą się własnego dziecka, a po drugie – podnoszą poziom wiary we własne umiejętności. Poza tym taka forma spędzania czasu z dzieckiem zapobiega wystąpieniu depresji poporodowej u mamy lub zmniejsza jej stopień.
Od kiedy można wykonywać masaż Shantala?

Dodaj komentarz