Zmywarka także wymaga czyszczenia

     Kupując i użytkując na co dzień we własnym domu zmywarkę musimy mieć świadomość, że wymaga ona regularnego czyszczenia. Dzięki temu nie będzie ulegała awarii, a naczynia z niej wyjmowane będą pachniały czystością.

     W niektórych regionach Polski występuje wysoki poziom twardości wody bieżącej. Twarda woda oznacza, że posiada ona wysoką zawartość soli wapnia, magnezu i innych metali. Ich wysokie stężenie powoduje, że w czasie gotowania wody, np. przy zmywaniu naczyń w zmywarce, wytrąca się osad, który może spowodować awarię. Jest to problem dla użytkowania pralek i zmywarek, bowiem łatwiej osadza się w nich kamień. Można zapobiegać takim sytuacjom, korzystając w zmywarce ze specjalnej soli i to niezależnie od tego, czy w parze z nią używamy zwykłego detergentu – płynu, czy też tabletek łączących w sobie kilka funkcji w jednym. Twarda woda może zostać zneutralizowana przez sól do zmywarki, dzięki czemu kamień nie będzie odkładał się w urządzeniu i nie będzie uszkadzał stopniowo naszej zmywarki. Do określenia twardości wody używa się skali niemieckiej, francuskiej, angielskiej lub amerykańskiej.

zmywarka

     Według firmy Brita, która w 2010 roku przeprowadziła badanie twardości wody w domach Polaków, najtwardszą wodę mają mieszkańcy Gdańska, Lublina, Poznania, Wrocławia i Warszawy. Miękka woda występuje w Łodzi, Białymstoku, Krakowie, Zakopanem i w Katowicach.

Czyszczenie koniecznością

     Przy użyciu odpowiednich detergentów naczynia nawet bez namaczania i wstępnego mycia w zlewozmywaku, będą idealnie umyte i lśniące po zakończeniu określonego programu czyszczenia w zmywarce. Musimy jednak pamiętać o tym, że resztki jedzenia – brud i tłuszcz, odkładać mogą się wewnątrz zmywarki na jej poszczególnych częściach, przede wszystkim na filtrach. Brudna zmywarka nie będzie spełniała swojej elementarnej roli, a naczynia znajdujące się w niej będą nieprzyjemnie pachnieć. Aby zmywarka posłużyła nam przez lata bez awarii, warto czyścić ją co najmniej kilka razy w roku, wykorzystując do tego celu odkamieniające płyny do zmywarek, np. marki Finish. Ich zastosowanie jest bardzo proste. Wystarczy włożyć detergent w opakowaniu do zmywarki, po usunięciu z niego folii zabezpieczającej i następnie uruchomić pustą zmywarkę, używając do tego celu intensywnego programu, z wysoką temperaturą wody.

[smartads]

     Płyn nie tylko usunie nagromadzony na elementach zmywarki kamień, ale i brud czy też tłuszcz z filtrów urządzenia. Może nam się wydawać, że przy okazji każdego mycia zmywarka myje się sama, ale jest to złudne wrażenie. Na co dzień tłuszcz i kamień zbierają się w jej filtrach, ramionach spryskiwaczy i w rurach. Płyny do czyszczenia zmywarki usuwają takie zabrudzenia, pozostawiając wnętrze zmywarki idealnie czyste. Czysta zmywarka oznacza sterylnie czyste naczynia.

Dołącz do rozmowy

1 komentarz

  1. My to zawsze octem albo kwaskiem cytrynowym chyba, że już jest naprawdę zaniedbana to wtedy środkiem z electroluxa do pralek i zmywarek. Dostaliśmy w sumie z pralką, ale do zmywarek też się nadaje.

Dodaj komentarz