Bal karnawałowy

Karnawał. Jak przebrać dziecko – ratunku!
– czyli krótki poradnik jak zrobić strój dla dziecka na bal przebierańców.

     Nie wiem jak Was – ale mnie zbliżający się karnawał i różnorakie bale przebierańców zawsze przyprawiały o dodatkowy stres. Jako szczęśliwa posiadaczka trójki dzieci mogę jednak rzec, że mam już nie byle jakie doświadczenie balowe, którym chcę się z Wami podzielić. Oczywiście można skorzystać z szerokiej oferty wypożyczalni lub wydać na przebranie masę kasy w galerii handlowej – co też, nie powiem, uczyniłam, ale można coś wykombinować samemu.

     Aby to zrobić, trzeba mieć pomysł i przejrzeć wszystkie dostępne szafy. Mogą być własne lub znajomo-rodzinne – czyli po prostu takie, do których masz dostęp. Alternatywą dla szaf może stać się odwiedzenie kilku ciucholandów. Oczywiście, żeby upolować coś fajnego trzeba się uzbroić w cierpliwość i zrobić to odpowiednio wcześnie, bo w gorącym okresie przedkarnawałowym nie ma co liczyć na jakąś okazję.
     Jeśli mamy imprezę tematyczną, to trzeba się dostosować. Prościej jest, jeśli temat jest dowolny. Niemniej jednak w każdym przypadku koniecznie porozmawiaj z dzieckiem, jak sobie wyobraża swoje przebranie – podsuń swoje pomysły, ale te możliwe do zrealizowania. Nie ma nic gorszego, niż uszczęśliwienie go na siłę jakimś strojem, który nie będzie mu się podobał. Cała radość i zabawa przepadną…
     Zwróć też uwagę na grubość stroju, bo zwykle na takich balach jest bardzo gorąco, a dodatkowo dzieci mają więcej energii, ciągle więc tańczą i biegają. Nie funduj swojemu dziecku futerkowego stroju od stóp po czubek głowy, bo padnie po 10 minutach zabawy.
     Zwykle dzieciom – w przeciwieństwie do dorosłych – nie przeszkadza, gdy na tym samym balu znajduje się co najmniej 3 Zorro, 5 księżniczek, kilku Spider-Manów, czy kilka wróżek, czyli potencjalnie takich samych, aczkolwiek niezbyt oryginalnych strojów. Jeśli jednak wiesz, że Twoje dziecko pragnie mieć unikalny strój, jedyny w swoim rodzaju, radzę pokusić się o własnoręczne jego wykonanie.
     Na takim balu każde dziecko, nawet najbardziej nieśmiałe, może zamienić się w kogoś zupełnie innego. Taka zabawa wyjątkowo dobrze wpływa na rozwój wyobraźni. Samodzielne wykonanie stroju nie jest takie straszne i trudne, bo są pewne tematy, które się powtarzają i z nich możemy czerpać pomysły. Mogą one dotyczyć kontynentu, państwa, ulubionej epoki, filmu, książki, świata zwierząt lub roślin.
     Już niżej wymienione tematy, mogą zainspirować Cię do wymyślenia i stworzenia cudownego stroju dla swojego dziecka. Dodaj jeszcze kolorowy makijaż i gotowe.

Postacie z bajek

– szeroki temat począwszy od Czerwonego Kapturka, królewny, czarodziejki, wróżki, elfa, Szeherezady, skrzata, krasnala, rycerza, muszkietera, pirata, kończąc na nowszych postaciach z bajek Disney’a, superbohaterach, ninja.
Tu wiele nie trzeba podpowiadać:

 • dla królewny wystarczy Twoja wyjściowa sukienka z lat młodości + korona z papieru obłożona sreberkiem,
  • wróżki, czarodzieje, elfy: przyda się kapelusz, zwiewne chusty, skrzydła z papieru oklejone piórkami lub kupione gotowe, pałeczka z gwiazdką i „włosem anielskim” z choinki, gwiazdki na ubranku lub pelerynie,
   • Szeherezada: bielizna plus spodnie i bluzka z tiulu lub firanki,
    • skrzat, krasnal: czarne legginsy, czerwone getry, za duża zielona bluzka z czarnym paskiem, czerwona czapka krasnala – uszyj samodzielnie z 2 trójkątów,
     • rycerz i muszkieter: kapelusz, tunika i pasek z przypiętą szpadą lub szablą (krótka, żeby nie przeszkadzała w zabawie), może być też peleryna,
      • pirat: bluzka w biało-granatowe paski, do tego może być czarna kamizelka od starego garnituru taty, czerwona chustka typu „bandamka” na szyję i czarna na głowę, może być z czaszkami, opaska na oko, jeansy do kolan (najlepiej zniszczone, poszarpane i z dziurkami) oraz muszkiet za pasem i złote talary w kieszeni.

      Bogowie z Olimpu

      – połową starego, ale białego prześcieradła, owiń dziecko, w pasie przewiąż sznurem od bielizny, a na głowę załóż wieniec laurowy – czyli dla chłopców jakiś wianuszek z liści, dla dziewczynek zaś – może być z kwiatów.

Dodaj komentarz