ellaone30mg-blister-l[1]

     Antykoncepcja awaryjna będzie w Polsce dostępna bez recepty. Decyzja Komisji Europejskiej w tej sprawie jest bezwarunkowa – twierdzi rzecznik Ministerstwa Zdrowia Krzysztof Bąk. Tymczasem rzecznik KE ds. zdrowia Enrico Brivio podtrzymuje stanowisko, że końcowa decyzja należy do władz krajów członkowskich. W ubiegłym tygodniu KE zdecydowała, że środki antykoncepcji awaryjnej ellaOne mogą być sprzedawane w krajach Unii Europejskiej bez recepty. Jak poinformowano, decyzja ostateczna, czy zezwolić na sprzedawanie tego produktu u siebie bez recepty należeć będzie do władz krajów członkowskich. Tymczasem Krzysztof Bąk twierdzi, że KE nie pozostawiła w tej sprawie krajom członkowskim wyboru – ellaOne ma być sprzedawana recepty. Informuje, że jest to decyzja administracyjna i kraje członkowskie muszą się do niej dostosować.

     Wiceminister zdrowia Sławomir Neumann wyjaśniał PAP, że kraje członkowskie nie mają możliwości ograniczenia dostępności tej pigułki przez wymaganie recepty. Jedynym wyjątkiem będzie Malta, gdzie środki antykoncepcyjne w ogóle nie są dopuszczone do sprzedaży. „Jeżeli w kraju sprzedaje się środki antykoncepcyjne, nie ma żadnej innej możliwości (niż sprzedaż bez recepty – PAP)” – powiedział Neumann. Rzecznik KE ds. zdrowia Enrico Brivio przekazał z kolei PAP stanowisko Komisji Europejskiej, zgodnie z którym to władze krajów członkowskich UE muszą podjąć ostateczną decyzję, czy zezwolić na sprzedawanie środka antykoncepcyjnego ellaOne na terenie kraju bez recepty.

[smartads]

     „Zgodnie z interpretacją KE dotyczącą prawodawstwa farmaceutycznego UE oraz z uwagi na charakter produktu (antykoncepcja), państwa członkowskie są właściwe do ograniczenia sprzedaży poprzez wymaganie recepty, jeżeli uznają to za konieczne” – napisała Komisja w nocie przekazanej PAP. Decyzję w sprawie sposobu sprzedaży ellaOne Komisja Europejska podjęła na podstawie wydanej 21 listopada 2014 r. rekomendacji Europejskiej Agencji ds. Leków (EMA). Agencja wyjaśniła, że pigułki te mogą być „stosowane bezpiecznie i skutecznie bez potrzeby uzyskania recepty”. Według ekspertów Agencji chociaż pigułki mają najwyższą skuteczność gdy zostaną zastosowane w ciągu 24 godzin, jeśli zostaną przyjęte w ciągu 5 dni po stosunku płciowym ich skuteczność określono jako wysoką. „Zniesienie wymogu otrzymania recepty na ten lek powinno ułatwić kobietom dostęp do niego i przez to zwiększyć jego skuteczność” – oceniła EMA.

     EllaOne to produkt antykoncepcyjny zawierający octan uliprystalu, przeznaczony do użycia w przypadkach nagłych, aby zapobiec ciąży po odbyciu stosunku płciowego bez zabezpieczenia lub w przypadku, gdy zastosowana metoda antykoncepcji zawiodła. Pigułka działa poprzez zatrzymanie uwalniania komórki jajowej przez jajniki. Została dopuszczony do obrotu w UE w 2009 r. Według informacji EMA obecnie w większości krajów UE bez recepty dostępne są środki antykoncepcji awaryjnej zawierające lewonorgestrel, np. Norlevo, Levonelle, Postinor. Na receptę środki te dostępne są w Chorwacji, Niemczech, Grecji, na Węgrzech, we Włoszech i w Polsce. Z kolei na Malcie w ogóle nie są sprzedawane. (PAP)

Dodaj komentarz