Męskie sprawy – wokół napletka

     Pielęgnacja prącia u małego mężczyzny wciąż rodzi wiele wątpliwości. Nie jest jasne, jak z nim postępować, by nie zrobić dziecku krzywdy teraz i by nie było problemów w przyszłości. Co innego radzi matka, co innego babka, położna również ma swoją teorię i chętnie się nią dzieli z niedoświadczoną mamą. Internet też jest pełen instrukcji obsługi. Jak w tym zgiełku dojść do prawdy? Jak zdać się na instynkt w tym szumie informacyjnym?
     Jeśli nie wiesz, jak powinna wyglądać codzienna pielęgnacja prącia Twojego syna, jeśli nie znasz odpowiedzi na nurtujące Cię pytania, a na dodatek jesteś po lekturze historii o niewłaściwym leczeniu stulejki u maluchów i nie chcesz, by spotkało to także Twoje dziecko, zapoznaj się z opinią specjalisty.

Pamiętaj, że jako rodzic
masz prawo wiedzieć,
jak będzie wyglądać badanie
Twojego dziecka, jakie zabiegi
będą wykonywane, dlatego
nim lekarz przystąpi do badania,
porozmawiaj z nim
o planowanym przebiegu wizyty.

     O odpowiedź na najczęściej pojawiające się w tej kwestii pytania poprosiliśmy autorytet w dziedzinie chirurgii i urologii dziecięcej dr n. med. Mieczysława Śmigielskiego.

     Panie Doktorze, jakie są zalecenia dotyczące pielęgnacji napletka? Iść za radą babć i „trenować” napletek, czy zostawić go w spokoju?
     Do 5. roku życia napletek powinien się samoistnie odkleić do końca, tzn. do rowka zażołędnego, więc nie należy tego procesu przyspieszać pod warunkiem, że nie pojawiają się stany zapalne lub nie widać nagromadzonej bardzo dużej ilości mastki pod przyklejonym napletkiem, co mogłoby w każdej chwili grozić zropieniem. Ale to nie znaczy, że do 5. roku życia nie należy nic robić. Trzeba codziennie w kąpieli starać się bardzo delikatnie zsuwać napletek ile się uda i umyć, potem z powrotem nasunąć.
     U młodszego chłopca napletek nie musi być na tyle szeroki, aby się swobodnie zsuwał, a przede wszystkim wewnętrzna blaszka napletka może być jeszcze sklejona z żołędzią. Proponuję więc, w celu umycia całego prącia, bardzo ostrożnie próbować zsuwać napletek. Takie delikatne postępowanie spowoduje, że napletek stopniowo będzie poszerzał się i coraz dalej się zsuwał, a co za tym idzie coraz głębiej będzie można umyć. Około 3 – 4 roku życia powinien już zsunąć się do rowka zażołędnego. Jeszcze raz powtórzę: nie wolno robić tego gwałtownie, bowiem każde ostre szarpnięcie może spowodować pęknięcie napletka, a to w konsekwencji doprowadzi do powstania blizny, która jeszcze bardziej zwęzi napletek.


     Jakie są metody leczenia stulejki u niemowląt i małych dzieci?
     Są metody zachowawcze i operacyjne. Zawsze lepiej spróbować wyleczyć pacjenta bez operacji, ale nie zawsze są na to warunki. Dlatego pacjent powinien być bardzo dokładnie zbadany przez chirurga dziecięcego, a jeszcze lepiej przez urologa dziecięcego, aby zadecydować o kwalifikacji do rodzaju leczenia. Metody zachowawcze polegają na smarowaniu zwężonego ujścia napletka maściami sterydowymi i codziennych próbach zsuwania. Należy to robić bardzo delikatnie, aby nie spowodować pęknięcia. Napletek stopniowo będzie poszerzał się i po około 3 – 4 tygodniach powinien już swobodnie się zsuwać. Jeśli leczenie zachowawcze nie przynosi efektu, wówczas należy zdecydować się na operację: obrzezanie lub plastykę napletka.

Dodaj komentarz