Planowanie ciąży

     Jeśli ciąża nie przyszła do ciebie znienacka, jeśli planujesz powiększenie rodziny i masz możliwość przygotować się do poczęcia dziecka, warto to zrobić solidnie, by spokojnie wkroczyć w okres ciąży.
     Umów się na wizytę do ginekologa i lekarza rodzinnego. Wszelkie wymagające leczenia schorzenia warto zdiagnozować i wyleczyć przed ciążą, by nie zagrażały zdrowiu i życiu płodu.
     Należy wykonać podstawowe badania laboratoryjne – morfologię krwi i moczu pod kątem anemii, cukrzycy, infekcji układu moczowo-płciowego, innych zakażeń, krzepliwości krwi, stanu wątroby czy nerek. Powinnaś także zbadać poziom hormonów płciowych i hormonów tarczycy. Nieprawidłowości tej materii mogą zagrażać prawidłowemu rozwojowi płodu i ciąży w ogóle. Przed przystąpieniem do starań o powiększenie rodziny zrób cytologię i wymaz z pochwy, zbadaj piersi. Podczas badania USG narządów rodnych ginekolog stwierdzi, czy nie ma przeszkód, byś zaszła w ciążę.
     Dodatkowo możesz zbadać poziom przeciwciał przeciw pierwotniakowi Toxoplazma gondi, który wywołuje toxoplazmozę, a także przeciw wirusom cytomegalii i różyczki. Nawet jeśli nie jesteś w grupie ryzyka, zrób badanie na obecność wirusa HIV. Możesz też zrobić badanie na obecność antygenu Hbs, by sprawdzić, czy nie jesteś nosicielką wirusa żółtaczki typu B.
     Oznacz swoją grupę krwi. Jeśli masz grupę RH-, badanie powinien wykonać również przyszły ojciec. W przypadku, gdy jego grupa krwi to RH+ istnieje ryzyko wystąpienia w ciąży konfliktu serologicznego. Konflikt serologiczny rzadko występuje w pierwszej ciąży, natomiast przy drugiej ciąży badanie to ma bardzo istotne znaczenie.
     Jeśli przekroczyłaś 35 rok życia, w twojej rodzinie lub rodzinie partnera występują choroby genetyczne, wybierz się na konsultację do poradni genetycznej.
     Warto pomyśleć także o szczepieniach – nie później niż 6 miesięcy przed zajściem w ciążę. Jeśli nie chorowałaś na różyczkę i odrę, zaszczep się. Zachorowanie na różyczkę i odrę w ciąży może powodować wady rozwojowe u płodu. Zabezpiecz się również przed żółtaczką wszczepienną (WZW typu B). Zachorowanie na zapalenie wątroby typu B w ciąży grozi poronieniem. Warto zaszczepić się ze względu na ryzyko zakażenia WZW B podczas hospitalizacji w trakcie ciąży czy podczas porodu, zwłaszcza zaś podczas cesarskiego cięcia.
     Okres przygotowania do poczęcia dziecka to doskonały moment na zmianę trybu życia na bardziej higieniczny. Jeśli palisz, zerwij z nałogiem już przed zajściem w ciążę. Nie pij alkoholu, ogranicz używki. Zmień dietę na zdrowszą, by przed zajściem w ciążę zgromadzić zapasy witamin i minerałów, a także by zmienić przyzwyczajenia. Pamiętaj, że zarówno niedowaga jak i znaczna nadwaga mogą być przyczyną problemów z płodnością.

[smartads]
     Zadbaj o kondycję fizyczną. Dobra forma będzie ci potrzebna w czasie ciąży. Dzięki aktywności fizycznej zmniejszysz prawdopodobieństwo wystąpienia takich dolegliwości ciążowych jak bóle kręgosłupa czy miednicy a nawet zgagi. Jeśli wybierzesz odpowiedni rodzaj aktywności, będziesz mogła go kontynuować w czasie ciąży. Poród jest ogromnym wysiłkiem fizycznym, dlatego również ze względu na wizję tak ciężkiej pracy fizycznej, która cię czeka, powinnaś o siebie zadbać.
     W przypadku, gdy zażywałaś tabletki antykoncepcyjne, po ich odstawieniu najlepiej odczekaj 3 miesiące, nim podejmiesz starania o dziecko. Jeśli chorujesz przewlekle i przyjmujesz stale jakieś farmaceutyki, porozmawiaj z lekarzem na temat zasadności ich stosowania podczas starań o dziecko, a także podczas ciąży. Być może konieczna będzie zmiana dawkowania, odstawienie leków lub zastąpienie ich zamiennikami. Nie zażywaj żadnych preparatów bez konsultacji z lekarzem. Dotyczy to również suplementów diety i witamin.
     Rozpoczęcie zażywania kwasu foliowego zalecane jest na 3 miesiące przed planowanym zajściem w ciążę. Pomaga zapobiegać wadom płodu i wpływa na prawidłowy rozwój malucha. Twój partner również może przyjmować kwas foliowy.
     Przed ciążą powinnaś również wyleczyć ubytki w zębach. Próchnica może być niebezpieczna również dla płodu. Poza tym w ciąży nie mogłabyś otrzymać silnego znieczulenia, gdyby zaszła taka potrzeba. Stomatolodzy niechętnie wykonują ciężarnym także rentgen. Pozostaje jeszcze problem niedoboru wapnia w ciąży. Prowadzi on często do pogorszenia stanu zębów, dlatego przed ciążą warto pozbyć się ubytków, by oszczędzić sobie bólu.
     Z kompletem badań, po odpowiednich szczepieniach, w świetnej formie – możesz śmiało przystąpić do realizowania planu powiększenia rodziny. Jeśli nie zdążyłaś zadbać o wszystko, nie martw się, wykonanie większości badań i interwencji możliwe jest także w czasie ciąży.

Elżbieta Haque

Dodaj komentarz