Brak miesiączki

     Amenorrhoea bywa objawem zespołu policystycznych jajników, schorzenia będącego jednym z głównych powodów, dla których kobieta nie może zajść w ciążę. PCO spowodowane jest przede wszystkim zwiększeniem poziomu androgenów (męskich hormonów płciowych), przez co upośledzone zostaje dojrzewanie pęcherzyków w jajnikach. Zespołowi towarzyszy szereg innych objawów, poza zanikiem miesiączek jest to nadmierne owłosienie, które nierzadko pojawia się w miejscach właściwych mężczyznom, tycie, utrata włosów, zmiany skórne. Diagnostyka PCO jest procesem złożonym i obejmuje szereg różnych badań. Leczenie uzależnione jest od objawów i planów pacjentki. Lekarz decyduje, czy zasadna byłaby interwencja chirurgiczna, czy też należy ograniczyć się do farmakoterapii. Nieleczone PCO wiąże się bezpośrednio z brakiem owulacji, a w jego wyniku z niemożnością poczęcia, przerostem błony śluzowej macicy, który może stać się przyczyną wielu chorób oraz ze stanami zapalnymi lub innymi schorzeniami jajników, będącymi efektem niepękających, z czasem obumierających w nich pęcherzyków Graffa.

brak miesiączki
>
     Miesiączka zanika u kobiet drastycznie, niewłaściwie lub długotrwale odchudzających się. Dieta, która powoduje duży spadek wagi w krótkim czasie wpływa niekorzystnie na cały organizm, w kontekście miesiączek zaś doprowadza do rozregulowania układu hormonalnego. Zahamowanie miesiączkowania u kobiet na diecie wiąże się bezpośrednio z zanikiem owulacji, ta zaś z nieprawidłowo funkcjonującymi jajnikami, które w wyniku ograniczenia ilości dostarczanych organizmowi kalorii zaprzestają produkcji hormonów płciowych, a także z brakiem wydzielania hormonów gonadotropowych przez przysadkę.
     Podobnie kwestia miesiączek przedstawiać się może u tych kobiet, które intensywnie ćwiczą, ciężko pracują fizycznie, przewlekle przemęczonych. Ciężka praca, wysiłek związany z uprawianiem sportu czy intensywnymi ćwiczeniami powoduje zwiększenie wydzielania endorfin, które w dużych ilościach powodują zmiany w funkcjonowaniu przysadki. Źle działająca przysadka powoduje zwiększenie wydzielania prolaktyny (powodującej wszelkie nieregularności cyklu, przesunięcie czy też zanik owulacji, a wraz z nią miesiączki), a także pociąga za sobą niewłaściwą pracę jajników.
     Na brak miesiączki cierpią również kobiety chore na ortoreksję (mające obsesję na punkcie zdrowej, właściwej dietetycznie żywności), anoreksję czy bulimię.

[smartads]
     Przyjęto, że jeden cykl w roku bez miesiączki nie musi budzić niepokoju. Nawet zdrowej, regularnie miesiączkującej kobiecie zdarza się cykl bezowulacyjny, w wyniku którego nie dochodzi do krwawienia. Jeśli jednak w kolejnym cyklu miesiączki nadal nie ma czy też taki stan trwa już dłuższy czas, kobieta zaś nie jest w ciąży, powinna niezwłocznie zasięgnąć porady lekarza ginekologa. Każdy powód wymaga lekarskiej interwencji i swoistego postępowania. Brak miesiączki to nie tylko problem z płodnością. Może bowiem wskazywać na szereg nieprawidłowości i chorób, poczynając od łagodnych guzów, przez zaburzenia hormonalne, niewłaściwe działanie narządów, wady w budowie macicy, jajników, a na nowotworach skończywszy. Często zdarza się, że bagatelizując z pozoru błahy problem z cyklem czy miesiączkami, unikając lekarza, stwarza się chorobie czy zaburzeniu dogodne warunki do rozwoju i upośledzania kolejnych procesów. Bywa, że gdy w końcu kobieta trafia do gabinetu ginekologa, na wiele skutecznych terapii i działań jest już za późno.

Katarzyna Perkowska

Dodaj komentarz