Czy jestem w ciąży?

objawy ciąży     Kobiety zadają sobie to pytanie z nadzieją lub obawą. Bez względu na motywację kobieta może bagatelizować objawy ciąży pojawiające się na początku lub wręcz przeciwnie – wyolbrzymiać je.
     Niewątpliwie jednym z pierwszych objawów ciąży, który trudno przeoczyć, jest zatrzymanie miesiączki. Jednak może być mylący. Brak miesiączki może być spowodowany stresem, zaburzeniami hormonalnymi, nagłym spadkiem masy ciała czy choćby chorobą infekcyjną. Może się również zdarzyć, że mimo rozwijającej się ciąży, będzie pojawiać się krwawienie w terminie, gdy zwykle pojawiała się miesiączka. Niemniej jednak brak miesiączki powinien wzbudzić zainteresowanie.
     Innym wcześnie pojawiającym się objawem ciąży są zmiany zachodzące w piersiach. Na początku ciąży stają się wrażliwe na dotyk, mogą boleć. Ten objaw również nie jest miarodajny, gdyż część kobiet ma takie dolegliwości tuż przed pojawieniem się miesiączki. Jednak na początku ciąży piersi zmieniają także wygląd. Stają się pełniejsze i bardziej jędrne, a brodawki ciemniejsze. Na piersiach pojawia się widoczna pod skórą siatka naczyń krwionośnych.
     Kobieta wypatrująca objawów ciąży, może również zauważyć u siebie zmiany nastroju. Rozdrażnienie, przewrażliwienie, huśtawki nastroju, zaburzenia apetytu – mogą oznaczać także syndrom napięcia przedmiesiączkowego, jednak gdy dołączy do tego większa wrażliwość na smaki i zapachy, podwyższona temperatura ciała, można spodziewać się, że to nie PMS.
     Bardzo charakterystycznym objawem pojawiającym się na początku ciążynudności prowadzące często do wymiotów. Najczęściej dokuczają rano, ale bywa, że towarzyszą kobiecie cały dzień. Na tym etapie kobiecie dokucza również wzmożona senność, bardzo kłopotliwa, jeśli kobieta nie może pozwolić sobie na sen w ciągu dnia.

[smartads]
     Objawy ciąży mają to do siebie, że u różnych kobiet występują z różnym nasileniem, mogą być niemal niezauważalne, łatwe do przeoczenia lub pomylenia. Dlatego też nie warto bazować na domysłach. Jeśli masz nadzieję, że zaszłaś w ciążę lub obawiasz się tego, zrób test ciążowy. Można go wykonać już w dniu spodziewanej miesiączki. W przypadku wyniku pozytywnego, należy uznać, że test ciążowy to za mało i wykonać badanie beta HCG lub udać się do lekarza, który zrobi USG i potwierdzi wynik testu.

eR

Dodaj komentarz