Witamina D – masz ją w sobie

witamina d3     Być może nazywanie jej witaminą jest lekkim nadużyciem. Jest czymś pomiędzy witaminą a hormonem. Istniejący w naszym organizmie 7-dehydrocholesterol (pochodna cholesterolu) ulega nieenzymatycznej fotoizomeryzacji do postaci prewitaminy D. Dzieje się to pod wpływem promieni słonecznych. Proces ten odbywa się głównie w naskórku. Natomiast prewitamina D pod wpływem ciepła naszego ciała przekształca się w witaminę D3. Promieniowanie, które bierze udział w tej biosyntezie to UV-B.
     Co ciekawe nie da się w ten sposób przedawkować witaminy D3. Nawet jeśli dużo czasu spędzimy na słońcu, nadmiar witaminy ulegnie rozkładowi. Inaczej ma się sprawa z witaminą D3 dostarczaną drogą suplementacji. Tę przedawkować można.
     Mieszkańcy bardzo nasłonecznionych terenów nie muszą w ogóle myśleć o dostarczaniu tej witaminy z pokarmem. Słońce zapewnia im zaspokojenia dobowego zapotrzebowania. Ponieważ nie mieszkamy w Afryce, dzieciom karmionym naturalnie zaleca się dostarczać D3 w kroplach. Dzieci karmione mlekiem modyfikowanym, otrzymują witaminę wraz z nim. Można ją także znaleźć w tranie, mięsie ryb takich jak węgorz, śledź, dorsz, makrela, łosoś, tuńczyk, sardynki oraz w wątróbce, żółtkach jaj, żółtym serze. Powinno się natomiast unikać podawania dzieciom deserów mlecznych wzbogacanych witaminą D3, gdyż witaminy zawierają niewiele, za to dużo cukru.

[smartads]
     Witamina D3 jest ważna dla dzieci ze względu na ich szybki wzrost. Wiemy z telewizyjnych reklam, że wspomaga ona wchłanianie wapnia, dzięki temu kości i zęby maluchów zdrowo rosną. I jest to prawda. W tym sensie witamina D zapobiega występowaniu krzywicy, która jest efektem niedoboru witaminy. Dorosłych chroni przed osteoporozą. Jednak witamina D3 ma znaczenie także dla tkanek, narządów i funkcjonalności naszego organizmu. Ma pozytywny wpływ na budowę tkanki mięśniowej i siły mięśni. Pośrednio zapobiega nadciśnieniu i niewydolności serca. Wpływa na płodność mężczyzn przez stymulację spermatogenezy, u kobiet hamuje rozrost endometrium. Wspiera wątrobę w regeneracji jej tkanek. Działa pośrednio bakteriobójczo i stymuluje układ immunologiczny.
witaminad3
     Jak widać witamina D3 jest nam potrzebna nie tylko w dzieciństwie i nie tylko do budowy kości. Warto sięgać po jej naturalne źródła, pamiętając o umiarkowaniu w kąpielach słonecznych i o tym, że dzieci nie powinny się opalać. Suplementacja witaminy wiąże się z możliwością przedawkowania. U dzieci objawy nadmiaru są bardzo podobne do objawów niedoboru. Dlatego nie można modyfikować dawek D3 na własną rękę. Zawsze należy to skonsultować z lekarzem, który powinien zweryfikować potrzebną dziecku dawkę.

/eR

Image courtesy of photostock / FreeDigitalPhotos.net

Dodaj komentarz