Co, gdzie, kiedy? Zobacz strusia!

strus

     Tym razem chciałabym polecić wizytę w hodowli strusi afrykańskich mieszczącej się koło Piaseczna pod Warszawą.

     Struś afrykański to największy ptak na świecie, a tam można go nie tylko poobserwować, ale również poczęstować zerwaną trawką lub spróbować pogłaskać. Ptaki są duże: od 250 do 270 cm, a ważą od 100 do 150 kg. Pasją strusi jest bieganie, potrafią osiągnąć prędkość do 60 km/h. Dożywają nawet 70 lat. Wbrew powszechnej opinii strusie nie chowają głowy w piasek, ale służy im on jako basen do kąpieli. Hodowla w Piasecznie prowadzi agroturystykę, dlatego oprócz strusi afrykańskich (stado to około 20 dorosłych strusi) można obejrzeć tam również parę strusi australijskich – Emu, kucyka, białe daniele, dziki, pawie, perliczki i bażanty i inne.

     Hodowlę można zwiedzać z przewodnikiem zarówno indywidualnie jak i grupowo, najlepiej rozpocząć od wysłuchania 30-minutowej opowieści na temat zachowania i hodowli afrykańskich strusi w Polsce połączonej z wizytą w stajni strusiej. Czasem można zobaczyć pisklęta strusi, ale zależy to od zamówień na wylęg maluchów. Następnie można obserwować strusie na wybiegu, karmić je, próbować dotknąć i pogłaskać. Strusie bywają agresywne, więc ogląda się je, nie wchodząc na wybieg. Co najważniejsze, można to robić dowolnie długo, czyli aż się nie znudzi dzieciom. Gdy nastąpi ten moment przechodzimy do pomieszczeń, w których można obejrzeć skorupki strusich jaj, poznać ich grubość (to ciekawostka w porównaniu do jajka kurzego dobrze znanego dzieciom), wydmuszki (malowane lub nie), całe jajo, pióra oraz skórę. Czas takiej wycieczki może się wahać od 45 minut do nawet 2 godzinm wszystko zależy od tego, jak dużo pytań zadają dzieci i dorośli.

[smartads]

     Dla większych grup świetną atrakcją jest możliwość zamówienia jajecznicy ze strusiego jaja, która może zostać przygotowana razem z odwiedzającymi. Jedno „jajeczko” strusie to jajecznica dla 8-10 osób, a jego waga waha się od 1,5 do 2 kg. Jaja strusie, podobnie jak perlicze, są zdrowsze w porównaniu do innych jajek. Zawartość cholesterolu jest zbliżona, ale są bardziej dietetyczne ze względu na stosunek występujących w nich kwasów wielonienasyconych do ilości kwasów nasyconych. W przypadku braku jaj, można zamówić kiełbaski z grilla, co umożliwia połączenie odwiedzin strusi z piknikiem pod dużą wiatą ogrodową z miejscami siedzącymi dla wszystkich gości. Dodatkową atrakcją są nieutwardzone boiska do gry w siatkówkę i koszykówkę, gdzie dzieci mogą pograć w piłkę.

     Na pamiątkę odwiedzin można zakupić kawałki skorup i drobne wyroby z nich, przypinane znaczki i pocztówki ze zdjęciami z hodowli, różnej wielkości pióra oraz zamówić strusie jaja, wydmuszki i mięso. Cena strusiego jaja waha się w zależności od pory roku od 50 do 100 złotych. Natomiast pamiątkę można nabyć już od 1,50 zł (np. znaczek lub pocztówkę) do około 20 zł (strusie pióro).

Adresy i przydatne informacje:

Hodowla Strusi Afrykańskich, ul. Jaremy 17, 05-502 Piaseczno-Gołków k. Warszawy, tel. 22 756 21 69, 0609 026 067. Więcej informacji znajdziecie również na stronie farmy: goschem.pl/podkategoria/hodowla.html

Godziny otwarcia:

Indywidualnie: poniedziałek-piątek: 15:00-18:00; sobota, niedziela i święta: 12:00-18:00
Grupy: dzień i godzina do uzgodnienia.

Ceny biletów:
dla dorosłych i dzieci: 4zł
Dojazd:
– autobusem nr 727 z przystanku Metro Wilanowska, wówczas należy wysiąść w Zalesinku lub Gołkowie,
– samochodem.

eva

Dodaj komentarz