Jak pozbyć się uczucia ciężkich nóg?

nogi

     Po ciężkim dniu często bolą cię nogi? W takim przypadku możesz być narażona na przewlekłą niewydolność żylną, która dotyczy coraz większej liczby kobiet. Warto nie tylko zmienić swój tryb życia, ale również wypróbować polecane środki farmaceutyczne.

     Uczucie ciężkich nóg jest na ogół związane ze zbyt długim przebywaniem w pozycji stojącej lub z pracą za biurkiem ciągle w jednej pozycji, także sprzyjają mu zmiany hormonalne, w tym stosowanie antykoncepcji. Ponadto szpilki i obcisłe spodnie powodują, że krew w kończynach dolnych nie krąży prawidłowo. W efekcie naczynia krwionośne znajdujące się pod powierzchnią skóry zaczynają być bardziej widoczne, a tym samym tworzą nieestetyczny efekt. Objawy te obserwowane są częściej u dojrzałych kobiet, ale także widoczne są u młodych, aktywnych zawodowo kobiet.

Przewlekła niewydolność żylna

     Przewlekłą niewydolnością żylną nazywa się stan towarzyszący żylakom nóg oraz zakrzepicy żylnej. Może być ona również defektem wrodzonym, najczęściej jednak jest to kwestia nieodpowiedniego trybu życia. W przypadku schorzenia dochodzi do zastopowania miejscowego przepływu krwi w żyłach, co jest związane głównie ze wstecznym przepływem krwi, niedrożnością naczyń lub ich miejscowym zwężeniem. Czynniki, które dodatkowo sprzyjają powstawaniu przewlekłej niewydolności żylnej, to zaparcia, płaskostopie, otyłość czy ciąża.

[smartads]
Jak walczyć z uczuciem ciężkich nóg?

     Głównym celem w eliminacji uczucia ciężkich nóg jest zadbanie o prawidłowe krążenie w nogach. Przede wszystkim polecana jest aktywność fizyczna, która poprawia krążenie. Warto wybrać spacery, pływanie czy jazdę na rowerze. Również w trakcie pracy trzeba pamiętać o tym, aby na dłużej nie pozostawać w bezruchu, ruszać nogami, przechadzać się, masować je. Należy też unikać zbyt wysokich temperatur oraz gorących kąpieli i nie zakładać nogi na nogę, co zwiększa ucisk na żyły.

     W przypadku pojawienia się zmian na nogach – widocznych żył oraz obrzęków skóry, którym towarzyszy uczucie ciężkości, warto zdecydować się na zakup specjalnych uciskowych rajstop lub opasek, a także stosować polecane środki farmaceutyczne, jak Lioton 1000, które mają miejscowe działanie przeciwobrzękowe, przeciwzakrzepowe i przeciwzapalne dzięki zawartości heparyny sodowej. Można stosować także miejscowo preparaty zawierające wyciąg z kasztanowca, rutynę czy diosminę. W przypadku trudnych do wyleczenia zmian żył głębokich stosuje się zabiegi chirurgiczne, które polegają na chirurgii plastycznej zastawek żylnych lub usunięciu zmienionych chorobowo żył.

Dodaj komentarz