jabko1

     Rozpoczął się sezon na jabłka. To owoce wprost wymarzone – smakowite i wartościowe, dlatego warto pozwolić dziecku, by je zajadało, kiedy tylko ma ochotę. To zwykle także pierwszy owoc wprowadzany do jadłospisu malucha. Nie bez powodu – jest bowiem delikatny, zdrowy i bardzo rzadko uczula. Ponadto jest owocem krajowym i dlatego jest bezpieczniejszy niż owoce egzotyczne, które muszą przebyć do nas długą drogę. Owoce z dalekich krajów, aby się nie popsuły w transporcie są zabezpieczanie chemicznie, dlatego właśnie zdarza się, że kontakt dziecka z tymi owocami np. niedokładnie umytymi kończy się jakimś uczuleniem.

     Mamy wiele krajowych odmian jabłoni, które owocują od lata do późnej jesieni. Łatwo je przechowywać. W sklepach są dostępne cały rok, ale najcenniejsze są owoce prosto z drzewa, które nie było obficie chronione przed szkodnikami jabłoni. Jabłka importowane mimo, że wyglądają pięknie, są rumiane, błyszczące i idealne wielkościowo, nie są tak wartościowe.

[smartads]

     Jednym z najbardziej pożądanych składników jabłek są pektyny, które regulują florę bakteryjną jelit, oczyszczają organizm i obniżają poziom złego cholesterolu we krwi, przez co zapobiegają miażdżycy. Oczywiście mało prawdopodobne, że taki maluszek miał już takie problemy zdrowotne, ale warto go zapoznać ze smakiem jabłek od najmłodszych lat, aby nauczył się je jeść i polubił je. Jeśli te owoce będą stałym elementem jego diety, w przyszłości będą chroniły jego serce i naczynia krwionośne przed chorobami. Innym, równie ważnym składnikiem jabłek jest błonnik, który pobudza perystaltykę jelit i ułatwia wypróżnianie. Między innymi dlatego zaleca się jedzenie jabłek dzieciom, które mają zaparcia. Owoce te mają również najlepiej przyswajalne cukry, które dostarczają energii. Jabłka zawierają również niewielkie ilości witamin: C, B i beta-karotenu oraz składniki mineralne: wapń, magnez i fosfor, które wzmacniają ogólną odporność dziecka i zmniejszają ryzyko wystąpienia chorób nowotworowych.

jablko2
Kiedy można podać pierwszy raz jabłko dziecku?

     Pierwszą porcję jabłuszka można podać w 5 miesiącu – dziecku karmionemu sztucznymi mieszankami, natomiast dziecku karmionemu piersią – w 7 miesiącu. Zwykle zaczyna się od podania 1-2 łyżeczek soku lub jabłka startego na papkę albo przecieru ze słoiczka. Gotowe produkty są wygodne w użyciu, ale również dobre, ponieważ owoce pochodzą z atestowanych upraw. Jeśli mamy dostęp do jabłek z własnego sadu lub działki lub równie pewnego źródła to te owoce są jeszcze lepsze. Jabłka są tak pyszne, że nie potrzeba im dodatków, starte na tarce lub pokrojone na kawałki mogą stanowić samodzielne danie. Mogą stanowić uzupełnienie kisieli, budyniów, kaszek deserów z serka oraz pieczonego mięsa. Pasują do przekąsek, dań głównych oraz deserów. Świetnie smakują z cynamonem.

Najprostsze pierwsze dania z jabłek:
Jabłko pieczone
Ryż z jabłkami i jogurtem

Dodaj komentarz