Samobadanie piersi jest czymś, co powinno być oczywiste dla każdej kobiety od 20 roku życia. Powinno być tak oczywiste, jak kontrolne wizyty u ginekologa, regularne cytologie, okresowe badanie moczu. Są choroby, które nie dają dotkliwych objawów, dzięki którym można je stwierdzić i szybko leczyć. I dlatego tak ważna jest profilaktyka, regularne kontrole.
Należy pamiętać,
że samobadanie nie ma
na celu znalezienia zmian.
Ma na celu upewnienie się,
że żadnych zmian nie ma.
Samobadanie piersi najlepiej wykonywać co miesiąc, kilka dni po menstruacji (zawsze w tym samym dniu cyklu), kiedy piersi nie są już tkliwe czy obrzęknięte. Regularne badanie nie tylko pozwala od razu wykryć wszelkie nieprawidłowości. Pozawala również poznać swoje piersi, dzięki czemu wszystkie zmiany będą rzucały się w oczy i nie będą pozostawiały wątpliwości. Bowiem aby wychwycić zmiany, trzeba znać stan „podstawowy”, trzeba też wiedzieć, jak zmieniają się piersi w trakcie cyklu, kiedy i w jaki sposób bolą, czy dają inne dolegliwości. Celem badania jest wychwycenie wszystkiego, co nie jest standardem i skonsultowanie tego z lekarzem.
- Na co należy zwrócić uwagę podczas samobadania piersi:
- zmiany wyglądu skóry: przebarwienia, pieprzyki, cellulit, naczyniaki, zmarszczki, wygładzenie, napięcie skóry, rozstępy
- przezroczysta, mleczna, krwista substancja wyciekająca z brodawki
- wciągnięta brodawka (jako zmiana, czyli jeśli wcześniej nie była wciągnięta)
- owrzodzenie, niegojąca się rana na brodawce
- zmiany kształtu otoczki brodawkowej
- różnice w wielkości i kształcie piersi
- guzki wyczuwalne pod palcami
- obrzęk pod pachą
- zmiany wielkości węzłów chłonnych pod pachami
[smartads]
Badanie piersi powinno składać się z dwóch etapów.
Pierwszym etapem jest oglądanie piersi, czyli wzrokowa ocena ich stanu. Piersi należy oglądać stojąc przed dużym lustrem stabilnie wiszącym w pomieszczeniu z dobrym oświetleniem.