Ciemieniucha

   Pragniemy, aby nasze maleństwo było zdrowe, ale także by ślicznie wyglądało. Gdy zauważamy na głowie dziecka żółtą skorupkę, zaczynamy się niepokoić. To ciemieniucha. Pojawia się najczęściej kilka dni po porodzie. Zmiany te są wynikiem nadmiernego działania gruczołów łojowych dziecka, a to zaś jest spowodowane przez hormony matki, które jeszcze przez jakiś czas po porodzie pozostają w organizmie malucha. I to właśnie łój, który gruczoły produkują w nadmiarze, jest winowajcą.
   Ciemieniucha to żółtawa i tłusta skorupa, czasem przybierająca formę łusek. Jest to dość powszechna dolegliwość okresu niemowlęcego. Na szczęście dla dziecka nie jest to bolesne, nie swędzi, nie powoduje dyskomfortu. Nieleczona ciemieniucha może doprowadziæ do infekcji skóry, co objawi się zaczerwienieniem skóry, obrzękiem, a nawet wystąpieniem sączących się zmian.
Jak walczyć z ciemieniuchą?
   Ważne jest, aby pamiętać, że nie wolno próbować jej zdrapywać, ścierać ani złuszczać palcami, ani za pomocą grzebienia itp. Wystarczy, że natrzemy zmienione miejsca oliwą z oliwek lub oliwką pielęgnacyjną dla niemowląt 15-30 minut przed kąpielą i założymy bawełnianą czapeczkę. Następnie należy wyczesać zmiękczone łuski miękką szczotką dla niemowląt i umyć główkę szamponem dla dzieci. Jeśli zastosujemy oliwkę kosmetyczną musimy być przygotowani na dłuższą walkę z ciemieniuchą. A walka ta nierzadko wymaga długotrwałej terapii i systematycznych zabiegów. Jeśli domowe metody jednak nie przynoszą pożądanego rezultatu, możemy spróbować włączyć do walki specjalne preparaty na ciemieniuchę
dostępne w aptece. Jeśli i te nie dadzą rady, należy skonsultować się z lekarzem. Może okazać się, że zmiany skórne mają podłoże alergiczne.

[smartads]
   Również w sytuacji, gdy ciemieniucha zdaje się rozprzestrzeniać na inne partie skóry (twarz, szyja, obszary za uszami), należy udać się do lekarza, ponieważ może to świadczyć o atopowym zapaleniu skóry, a to wymaga wdrożenia innego leczenia. Do wizyty u lekarza powinna nas też skłonić uporczywie nawracająca ciemieniucha i pojawiająca się u starszych niemowląt.

G.Świderska

Dodaj komentarz