Przeziębienie

     Osłabienie, ból głowy, podwyższona temperatura, brak apetytu, kichanie, katar, kaszel to pierwsze objawy przeziębienia. Ponieważ nie zawsze uda nam się go uniknąć, warto dowiedzieć się jak z nim walczyć.

Co robić, gdy choroba się rozwija?
     Przeważnie sięgamy po środki dostępne bez recepty, szybko stawiające na nogi, albo korzystamy ze sprawdzonych, domowych sposobów na przeziębienie, które nie powodują natychmiastowego wyzdrowienia, ale naturalnie wzmacniają organizm i naszą odporność.
     Gdy jesteś chora pozostań w domu, aby się porządnie wygrzać, przespać, zrelaksować. Stres nie pomaga w walce z chorobą. Powinniśmy jednak pamiętać, że jeśli przez kilka dni nie ma poprawy, a podwyższona temperatura utrzymuje się, trzeba odwiedzić lekarza.

Jeśli domowe sposoby zawiodą,
a choroba utrzymuje się,
trzeba wspomóc się specyfikami
z apteki.

Jak naturalnie wspomóc organizm w walce z chorobą? Jakie są domowe sposoby na przeziębienie?
     Po pierwsze należy pamiętać o diecie bogatej w warzywa i owoce – witaminy wzmocnią organizm. Unikajmy kofeiny, tłuszczów i słodyczy. Podczas przeziębienia bardzo ważna jest dieta, ponieważ osłabiony ustrój potrzebuje natychmiastowej regeneracji. Sprzyja jej dieta lekkostrawna, bogata w białko. Najlepszym źródłem protein są ryby i białe mięso. Dobrym rozwiązaniem będzie również wywar warzywno – mięsny. Gdy boli nas gardło, rosół na pewno nas rozgrzeje.
     Duża ilość płynów korzystnie wpłynie na nasze zdrowie, bardzo ważne jest uzupełnianie płynów w organizmie. Ich niedobór może prowadzić do groźnego odwodnienia. Godne polecenia są zwłaszcza ciepłe, ziołowe i owocowe herbaty z malin, porzeczek, poziomek z dodatkiem miodu. Napar z kwiatu lipy i czarnego bzu działa napotnie i przeciwgorączkowo. Zadziała jeszcze skuteczniej, gdy dodamy do niego łyżkę miodu, sok z połowy cytryny, szczyptę imbiru oraz kilka goździków.

[smartads]
     Nie możemy zapominać o wietrzeniu pomieszczenia, w którym przebywamy. Zadbajmy też o nawilżenie powietrza, bo suche nie pomaga w walce z katarem i kaszlem. Przy trudnościach z zatkanym nosem można sobie poradzić jedząc dania z czosnkiem, musztardą, chrzanem, pieprzem, cebulą.


     W gamie domowych sposobów na przeziębienie można znaleźć sprawdzoną inhalację naparem z łyżki majeranku i łyżeczki sody, zalanych litrem wrzącej wody. Można tez użyć gotowych preparatów – Amolu lub olejku Olbas. Przygotowaną, parującą miksturę (jednak nieco wystudzoną, nie wrzącą) trzeba przez kilka minut wdychać nosem, a wydychać ustami, osłaniając przy tym ręcznikiem pochyloną nad naczyniem głowę. W wyzdrowieniu pomoże nam natarcie na noc pięt rozgrzewającą maścią i założenie ciepłych skarpet.

Dodaj komentarz