Dieta w ciąży

     Kiedy pojawia się w naszym życiu maleńkie dziecko, trzeba dbać o nie od samego poczęcia. Prawidłowe odżywianie w ciąży ma duże znaczenie zarówno dla rozwoju dziecka jak i zdrowia mamy. Rozsądna dieta może zminimalizować zmęczenie, zaparcia i poranne nudności. Bardzo ważne jest, żeby dieta w ciąży była różnorodna, bogata w witaminy i białko. Należy pamiętać, że w okresie ciąży nie jesz za dwoje tylko dla dwojga.
     W pierwszej połowie ciąży wystarczy zjadać w ciągu dnia 300 kcal więcej niż dotychczas (ok. 2500 kcal dziennie), w drugiej zaś o 500 kcal więcej. Waga podczas ciąży może wzrosnąć od 11-16 kg. W przypadku nadwagi przed ciążą, przyrost wagowy waha się między 7-12 kg. Pamiętać należy, żeby wystrzegać się nadmiernego tycia, nie tylko ze względu na sylwetkę, ale także po to, by uniknąć nadwagi u noworodka. Zatem, jeżeli nie ma przeciwwskazań medycznych, wskazane jest, żeby ciężarna dużo spacerowała i wykonywała proste ćwiczenia dostosowane do wieku ciąży.

[smartads]
Błonnik, wapń, żelazo
     Głównym źródłem kalorii powinny być produkty zbożowe, mają bowiem najwięcej węglowodanów. Żeby zapobiec zaparciom, które niestety często dolegają ciężarnym , należy spożywać dużo błonnika. Białko oraz wapń są niezbędne do budowy i rozwoju szybko rosnącego płodu, dlatego w ciąży warto pić codziennie 2-3 szklanki chudego mleka lub fermentowanych napojów mlecznych (jogurty, kefiry). W przypadku zbyt małej ilości wapnia w pożywieniu, uwalnia się on z kości matki, które stają się wtedy słabsze i łamliwe. Zapotrzebowanie ciężarnej na wapń jest o 1200 mg większe niż przed ciążą. Kolejnym ważnym źródłem białka jest mięso. Odpowiednie jego spożycie zapobiega niedoborom żelaza, niedokrwistości. Chude mięso, drób lub wędliny ciężarna powinna spożywać codziennie. Dwa razy w tygodniu należy je zastąpić porcją tłustej ryby. Jest to konieczne, aby dostarczyć odpowiednią dawkę kwasów tłuszczowych z rodziny omega-3, które są ważne w prawidłowym kształtowaniu się mózgu i siatkówki oka płodu.
Warzywa i owoce w diecie ciężarnej
  Ogromne znaczenie w diecie ciężarnej mają owoce i warzywa. W I trymestrze ciąży powinno się spożywać ok. 400g warzyw i 300 g owoców dziennie, a w II i III trymestrze ok. 500 g warzyw i 400 g owoców. Szczególnie wartościowe to: brokuły, szparagi, natka pietruszki, kapusta, sałata, marchew, dynia, papryka, pomidory. Cennym źródłem witaminy C, ułatwiającej wchłanianie żelaza są: pomarańcze, grejpfruty, truskawki, morele, kiwi, porzeczki, maliny, jabłka.

[smartads]
Słabostki
     Słodka przekąska w ciąży? Tak, ale nie codziennie. Należy wybrać taką, która ma mało niezdrowego tłuszczu. Pożywne będą: sałatka owocowa, galaretka, orzechy, budyń.
     Konieczne jest zrezygnowanie z picia alkoholu i palenia papierosów. Nawet sporadycznie wypita lampka wina sprzyja wadom rozwojowym płodu, a także komplikacjom podczas ciąży i porodu. Kobieta w ciąży powinna unikać również kawy, choć w ostateczności na jedną słabą dziennie może sobie pozwolić. W diecie ciężarnej nie może zabraknąć płynów. Dziennie należy wypić co najmniej 2 l wody. Najzdrowsza jest niskosodowa mineralna, ale pragnienie można też ugasić sokiem warzywnym lub owocowym, a także chudym mlekiem. Napojów słodkich, które zawierają niewielkie ilości wartościowych składników odżywczych, trzeba unikać.

Maranellka/Magda

Dodaj komentarz