Kinesiotaping – remedium na ból w ciąży i w połogu

Co to jest kinesiotaping?     Kinesiotaping to metoda terapeutyczna polegająca na aplikacji na ciało w ściśle określony sposób nierozciągliwej lub elastycznej taśmy w postaci wyciętych przez fizjoterapeutę plastrów. Metoda ta pochodzi z Japonii, gdzie jako pierwszy zaczął ją stosować dr Kenzo Kase. Opracował ją i spopularyzował na początku lat 70–tych XX wieku. Jest zgodna z zasadami kinezjoterapii. Jeszcze nie tak dawno wykorzystywana była gównie w sporcie wyczynowym, aby ograniczyć urazy lub wspomóc ich leczenie.

Ból to zjawisko bardzo
powszechne, a jego
odczuwanie jest czysto
subiektywne. Farmakologiczne
niwelowanie bólu w ciąży
jest utrudnione przez
wpływ leków na płód.

     Obecnie kinesiotaping wykorzystuje się w:
– fizjoterapii,
– fizjoterapii przeciwobrzękowej (drenaż limfatyczny),
– fizjoterapii sportowej,
– przyśpieszeniu procesów gojenia,
– korekcji mechanicznej i poprawie stabilizacji,
– terapii ortopedycznej, neurologicznej i pediatrycznej.
Jest to metoda łagodna i bezpieczna. Nie jest oparta na stosowaniu szablonów dla poszczególnych schorzeń, dlatego aplikacje powinien wykonywać przeszkolony terapeuta, a każda z nich powinna być poprzedzona badaniem i oceną układu mięśniowo – powięziowego.
Kinesiotaping ma na celu wykorzystanie naturalnych procesów samoleczenia organizmu, odzyskanie wzorca postawy zmieniającego się wraz ze zmianą napięcia mięśni.
Terapia może być stosowana u dzieci, osób chorych, w podeszłym wieku i kobiet w ciąży.
U tych ostatnich kinesiotaping z powodzeniem stosowany jest przy bólu kręgosłupa, bólach stawów krzyżowo – biodrowych, obrzękach limfatycznych, wspomagająco na mm. brzucha (mm. proste i skośne), przeciw rozstępom (przeciwdziała nadmiernemu rozciąganiu skóry) oraz bezpośrednio po porodzie w profilaktyce nawałów mlecznych.
Ciąża to okres, w którym w ciele kobiety zachodzą duże zmiany. Poza początkowymi objawami jak nudności, senność, brak apetytu lub nadmierny apetyt, rozstępy, bóle wszelakie, dochodzi do zmian w obrębie dynamiki organizmu, kości i stawów.
[smartads]
Kinesiotapig w redukcji bólu kręgosłupa u kobiet w ciąży.
Ból to zjawisko bardzo powszechne, a jego odczuwanie jest czysto subiektywne. Farmakologiczne niwelowanie bólu w ciąży jest utrudnione przez wpływ leków na płód, więc tym samym ogranicza się je do minimum. Wraz z rosnącym wiekiem ciąży rośnie dyskomfort związany z przyrostem wagi, wielkością brzucha, zmniejszeniem sprawności fizycznej. Zmieniająca się postawa ciała zwiększa wygięcie kręgosłupa do przodu, powoduje to brak równowagi mięśniowo – powięziowej, a w następstwie bóle kręgosłupa.
Już od pierwszego trymestru ciąży (7-8 tydzień) u ciężarnych pojawiają się bóle kręgosłupa, kości krzyżowej, mm. pośladków, które wraz z rozwojem płodu i powiększaniem się brzucha oraz rozciąganiem mięśni nasilają się. W ograniczeniu bólu w odcinku krzyżowo – lędźwiowym pomocne jest stosowanie aplikacji kinesiology taping.
Aplikacje można stosować od początku ciąży, w czasie porodu jak i w okresie połogu. Taśmy są bezpieczne dla matki jak i płodu, nie zawierają leków i lateksu, posiadają certyfikat europejski CE, a na terenie naszego kraju dopuszczone są jako produkt medyczny.

Dodaj komentarz