Jak przygotować się do porodu

Czekając na nieuniknione.
     Jak wieść gminna niesie, trudno jest dogodzić kobiecie. A czy kobieta potrafi dogodzić sobie sama? Często nawet nie próbuje, a potem narzeka, że było nie tak, jak sobie wyobrażała, że niekomfortowo, że to czy tamto by chciała inaczej, a w ogóle to mogłoby być szybciej, za to mniej boleśnie.
     Dlatego też postanowiłam przedstawić Ci nieco rad, jak przygotować się do porodu. Bo warto sobie dogadzać, by nie zdawać się wyłącznie na innych w tak wyjątkowej chwili, jaką są narodziny dziecka. Wbrew pozorom, wiele zależy od nas samych.
Zacznijmy – jak należy – od początku.
Lekarz prowadzący.

Zorientuj się, jakie
warunki trzeba spełniać,
żeby mieć gwarancję
przyjęcia do szpitala.
Niektóre placówki
piętrzą przeszkody.

     Do prowadzenia ciąży potrzebny jest ginekolog. Aby kobieta w ciąży czuła się bezpiecznie i komfortowo, powinien to być dobry fachowiec. Zachęcam do świadomego wybierania lekarza prowadzącego, do zapoznawania się z opiniami pacjentek oraz do zmiany lekarza w przypadku, gdyby ten wybrany okazał się nieodpowiedni. Co to znaczy nieodpowiedni? Taki, z którym nie potrafimy swobodnie porozmawiać, który nam w jakiś sposób podpadł, do którego nie potrafimy nabrać zaufania, który nie spełnia naszych oczekiwań. Są sytuacje formalne, w których zmienić lekarza nie da rady (mała miejscowość, brak wyboru), ale jeśli tylko się da i czujesz taką potrzebę – zrób to, choćby i w połowie ciąży. Warto, właśnie dla własnego komfortu psychicznego, poczucia bezpieczeństwa. Mam dwie ciąże za sobą i porównanie. W pierwszej nie miałam szczęścia do lekarza, w drugiej owszem – i czułam, że ktoś się mną opiekuje i nie muszę się martwić – mimo że ciąża zagrożona, a poród z komplikacjami. Byłam spokojna. Czego i Tobie życzę.

[smartads]
     Idealny lekarz ma jeszcze kilka ważnych cech. Można do niego zadzwonić w każdej chwili, gdy nas coś niepokoi. Chętnie objaśnia wyniki badań, odpowiada na pytania. Z uwagą wysłuchuje o niepokojach i dolegliwościach przyszłej mamy. Jest rzeczowy i konkretny.


Szkoła rodzenia.
     Jeśli potrzebujesz, zapisz się do szkoły rodzenia. Jeśli nie czujesz takiej potrzeby, nie rób tego. W szkole rodzenia dowiesz się wiele ciekawych rzeczy o przebiegu ciąży, o objawach zbliżającego się porodu, o jego przebiegu, o połogu, opiece nad noworodkiem. Dowiesz się wszystkiego o „przyj” i „oddychaj”. O tym wszystkim opowiadają wykwalifikowane położne, lekarze położnicy.

Dodaj komentarz