Przebieg ciąży tydzień po tygodniu

     Spóźnia Ci się miesiączka? Oba testy ciążowe pokazały 2 kreski? Gratuluję! Jesteś w ciąży!
Ciąża, to wyjątkowy okres w życiu kobiety. Trwa 40 tygodni i w tym czasie następuje wiele zmian, zarówno w ciele kobiety, jak i płodu.
Ciążę liczy się od 1 dnia ostatniej miesiączki do porodu. Dzieli się na trzy trymestry.
I trymestr – od daty ostatniej miesiączki do 13 tyg. ciąży
II trymestr – od 14 tyg. – 26 tyg. ciąży
III trymestr – od 27 tyg. – 40 tyg. ciąży
Oto krótki przewodnik po niezwykłej przygodzie, jaką jest oczekiwanie na dziecko. Tydzień po tygodniu.
1 tydzień
Droga mamo, jeszcze nie jesteś w ciąży. To Twój pierwszy dzień cyklu miesiączkowego. Zacznij przyjmować kwas foliowy. Pomoże to w prawidłowym rozwoju Twojego maluszka.
2 tydzień
Najprawdopodobniej Twoja komórka jajowa jest już gotowa do zapłodnienia. O zapłodnieniu mówimy, gdy plemnik wnika do dojrzałej komórki jajowej w trakcie stosunku płciowego.
3 tydzień
Zapłodnione jajo (zygota) wędruje od jajowodu do przygotowanej na jego zagnieżdżenie się macicy, gdzie powstanie łożysko. Czy wiesz, że już w tym momencie jest „zaprogramowana” płeć Twojego dziecka, kolor włosów i oczu? A także niektóre cechy osobowości.

[smartads]
4 tydzień
To czas, w którym dowiadujesz się, że jesteś w ciąży. Odczuwasz pierwsze objawy ciąży: bóle brzucha, jak przy miesiączce, ale nie ma miesiączki. Spóźnia się. Test ciążowy potwierdza Twoje przypuszczenia.
Mama: w tym czasie może odczuwać zwiększone zapotrzebowanie na sen, drażliwość, wrażliwość sutków. Może zdarzyć się plamienie, tzw. implantacyjne.
Dziecko: w tym czasie ma wielkość główki od szpilki. Zaczyna tworzyć się łożysko. Po raz pierwszy dochodzi do kontaktu z krwią matczyną.
5 tydzień
Dziecko: w tym tygodniu następuje faza trzech listów zarodkowych. Zewnętrzna – układ nerwowy, oczy, skóra, uszy. Środkowa – kości, mięśnie, tkanka łączna, układ moczowo – rozrodczy. Wewnętrzna – układ pokarmowy, płuca.
Mama: ciąg dalszy zmęczenia, zmian nastroju. To czas, w którym należy zapisać się do ginekologa, który potwierdzi i poprowadzi ciążę.

[smartads]
6 tydzień
Dziecko: tak naprawdę to czwarty tydzień rozwoju płodu. W tym czasie zaczynają się tworzyć poszczególne narządy. Tworzą się drogi oddechowe, serce płodu bije 100 tys. razy na dobę.
Mama: zaczynają pojawiać się objawy ciąży, takie jak nudności, wymioty, wrażliwość na niektóre zapachy, zachcianki, płaczliwość. Mogą zdarzyć się bóle brzucha, skurcze, czasem nawet lekkie krwawienie, które nie musi oznaczać poronienia, ale należy zgłosić to lekarzowi prowadzącemu ciąże. W apteczce przyszłej mamy zalecane są: kwas foliowy, witaminy dla ciężarnych, no-spa.
W tym czasie pęcherzyk ciążowy wydziela hormony podtrzymujące ciążę.
7 tydzień
Ciąg dalszy objawów ciąży wymienionych w 6 tygodniu. Pamiętaj o tym, żeby nie jeść surowego mięsa, ponieważ mogą znajdować się w nim bakterie powodujące toksoplazmozę.
8 tydzień
Mama: nadal odczuwa dolegliwości ciążowe.
Dziecko: już zaczyna się ruszać, chociaż jeszcze nie są to ruchy odczuwalne przez mamę. Główka w tym czasie jest największa, a rączki i nóżki są krótkie i przypominają płetwy. Serduszko jest już w pełni wykształcone.

Dodaj komentarz