Biusty i biuściki, staniczki i staniki

     Noszenie źle dobranego biustonosza może powodować bóle pleców, ramion, szyjnego odcinka kręgosłupa, głowy, skurcze w obrębie mięśni barków i karku. Źle dobrany biustonosz uciska piersi, fiszbiny niewłaściwej miseczki zostawiają bolesne odgniecenia. I w końcu – źle dobrany biustonosz odkształca piersi, może powodować ich trwałą deformację, niekorzystnie wpływa na ich jędrność i wygląd skóry dekoltu, a także powoduje, że wyglądamy gorzej, niż… wyglądałybyśmy w dobrze dobranym staniku.

W ciąży pod wpływem
hormonów, piersi
kobiety widocznie
zmieniają się.
Przygotowują się
do wytwarzania pokarmu.
Powiększają się,
stają się jędrne
i wrażliwe.

     Z powyższego jasno wynika, że odpowiednie dopasowanie stanika to nie tylko kwestia estetyki i wygody, ale także zdrowia i komfortu życia. Jeśli narzekasz na bóle głowy niewiadomego pochodzenia lub bóle pleców, zastanów się, czy Twój stanik przypadkiem nie jest temu winien.
     Ile kobiet sobie to robi? Około 90% Polek nosi źle dobrany stanik. Dlaczego? Mam nadzieję, że przez niewiedzę. Mam nadzieję, że nie robią sobie tego świadomie.
     O bra-fittingu się mówi. Zadomawia się w Polsce. Kobiety chcą mieć dobrze dobrany stanik. Sklepy oferują pełne doradztwo w zakresie doboru stanika (biada tym, które nie oferują!), organizowane są warsztaty bra-fittingowe, informacja krąży. A jednak… wciąż coś zgrzyta i wiele kobiet nie potrafi nawet dobrze się zmierzyć.
     A zatem po kolei. Jak się mierzyć?
     Obwód w biuście mierzymy w miejscu, gdzie jest on największy, przy wyprostowanych plecach, najlepiej bez biustonosza.
     Obwód pod biustem mierzymy poziomo (nie pod skosem), ciasno, na wydechu, a od uzyskanej wartości odejmujemy jeszcze 2 – 3 cm. Miarka, którą się mierzymy, nie jest elastyczna, natomiast wszystkie staniki są rozciągliwe, jedne mniej, inne bardziej. Dlatego też trudno precyzyjnie określić pasujący rozmiar. Wiele zależy od stopnia rozciągliwości użytego materiału.
     W Internecie dostępne są kalkulatory rozmiarów. Najlepiej zaś korzystać z kalkulatorów poszczególnych producentów. A producentów wybierać tych, którzy oferują pełną gamę rozmiarów i których oferta nie kończy się na miseczce D bez względu na rozmiar pod biustem. Przy dobieraniu właściwego rozmiaru należy wykazać się cierpliwością i przymierzać do skutku. Jeśli przymierzamy stanik z teoretycznie właściwym obwodem, ale z za małymi miseczkami, obwód może wydać się za ciasny, gdyż przez źle dobrane miseczki ciało układa się pod stanikiem nie tak jak trzeba. Dlatego tak ważne jest, by sprawdzić wiele kombinacji. Należy kupować staniki, które pasują po zapięciu obwodu na pierwszą haftkę. Gdy obwód się rozciągnie w wyniku użytkowania i prania, będziemy miały szansę korzystać z kolejnych haftek. Na początek jednak zalecana jest pierwsza.
     Dlaczego tak ważne jest dobranie właściwego obwodu biustonosza? Ponieważ to właśnie na obwodzie spoczywa cała odpowiedzialność. To obwód stanika podtrzymuje nasze piersi. A najczęściej nosimy staniki ze zbyt luźnym obwodem i zbyt małymi miseczkami. Próbujemy regulować długość ramiączek, skracamy je, chcąc uzyskać stabilne podparcie, w efekcie ramiączka wrzynają się w ciało, a stabilności jak nie było, tak nie ma.

[smartads]
     A zatem, mierzmy się pod biustem ciasno, dobierajmy wystarczająco ścisłe obwody, odpowiednio duże miseczki, kończące się odpowiednio głęboko pod pachą, a uzyskamy stabilne podparcie dla całej konstrukcji, co pozwoli uniknąć dyskomfortu i bólu, wrzynania się ramiączek i podjeżdżania stanika na plecach do góry. Będziemy także zadowolone z uzyskanego w ten sposób kształtu piersi zależnego od rodzaju i formy miseczek. Te jednak powinny być optymalnie duże, by obejmować wygodnie całą pierś, powinny neutralnie przylegać do piersi na dekolcie, pierś nie powinna wybrzuszać się nad krawędzią miseczki ani pod pachą.

Dodaj komentarz