Fazy kobiecego cyklu

     Cykl miesiączkowy zaczyna się pierwszego dnia krwawienia (nie plamienia, jak sądzą niektóre kobiety), a kończy ostatniego dnia przed następną miesiączką. U większości kobiet trwa 26-30 dni, ale jest to kwestia indywidualna. Zdarzają się cykle krótsze (choć rzadko) jak i dłuższe. Niepokój mogą budzić cykle długie i nieregularne, wtedy trzeba odwiedzić ginekologa i sprawdzić, czy nie jest to efekt jakichś zaburzeń.

     Na cykl miesiączkowy składają się cztery fazy.

Komórka jajowa żyje
tylko 24 godziny
i jeśli w tym czasie
nie zostanie zapłodniona
przez plemniki,
obumiera.

     Pierwsza faza to miesiączka – trwa od 2 do 7 dni. Jest to wydalenie z macicy złuszczonej błony śluzowej, czyli endometrium. W tym czasie kobieta traci średnio 35 ml krwi (norma to do 80 ml).
     Druga faza to faza folikularna, inaczej zwana fazą dojrzewania pęcherzyków. Jej długość nie jest stała. Z reguły trwa 7-12 dni, ale przy długich cyklach się wydłuża. W czasie trwania tej fazy w jajnikach dojrzewają pęcherzyki Graffa. Pod wpływem wydzielanego przez nie estrogenu rozrasta się endometrium. W szyjce macicy wytwarza się śluz o cechach płodnych, który umożliwia plemnikom przeżycie w drogach rodnych oraz dotarcie do komórki jajowej.
     Trzecia jest faza owulacyjna, czyli uwolnienie dojrzałej komórki jajowej z pęcherzyka Graffa. W cyklu 28-dniowym występuje ok. 14 dnia, ale im dłuższy cykl tym owulacja jest później. Pod wpływem wysokiego poziomu estrogenów, przysadka mózgowa wywołuje nagły wyrzut hormonu LH, tzw. pik LH. Wysoki poziom LH powoduje pęknięcie pęcherzyka Graffa, zostaje uwolniona komórka jajowa. Komórka zostaje „złapana” przez jajowód, gdzie wędrując w kierunku macicy – dojrzewa. Komórka jajowa żyje tylko 24 godziny i jeśli w tym czasie nie zostanie zapłodniona przez plemniki, obumiera.


     Ostatnia faza to faza lutealna, zwana też fazą ciałka żółtego. Rozpoczyna się po owulacji, gdy pęknięty pęcherzyk Graffa zmienia się w ciałko żółte, które produkuje progesteron. Hormon ten powoduje dalszy rozrost błony śluzowej, w której – w przypadku ciąży – zagnieździ się zarodek. Faza ta ma stałą długość, która wynosi 12 – 16 dni. Gdy jest krótsza, mówimy o niedomodze lutealnej, która może stanowić przeszkodę w zajściu w ciążę. Dłuższa faza lutealna w 99% oznacza ciążę.

[smartads]
     Jeśli nie dojdzie do ciąży, ciałko żółte przekształca się w ciałko białawe, które nie produkuje progesteronu. Poziom progesteronu gwałtownie spada i endometrium zaczyna się złuszczać. Występuje miesiączka i rozpoczyna się nowy cykl. Natomiast jeśli dojedzie do zagnieżdżenia zapłodnionej komórki jajowej, zarodek zaczyna wytwarzać gonadotropinę kosmówkową, czyli HCG, która podtrzymuje życie ciałka żółtego i wytwarzanie progesteronu. Jego wysoki poziom powoduje brak wystąpienia miesiączki, co jest dla kobiety pierwszym sygnałem, że być może jest w ciąży.

Ania000

Dodaj komentarz