Mission possible – zdrowe żywienie w pracy

     Żyjemy w ciągłym pośpiechu. Zawsze wiele spraw na głowie, odpowiedzialność, stres. Robimy po kilka rzeczy na raz. Zabiegani, zapominamy o czymś, co jest ważne dla nas, dla naszego zdrowia i kondycji – o jedzeniu. Większą część dnia spędzamy w pracy i dlatego powinniśmy się zmobilizować do dbania o prawidłowy model żywienia, dopasowany do naszego trybu dnia.
NAJWAŻNIEJSZY POSIŁEK DNIA – ŚNIADANIE
     W zasadzie bez śniadania nie powinno się wychodzić z domu. Jednak często zdarza się, że zajęci organizacją spraw domowych, oszczędzamy czas, nie jedząc tego posiłku. Jeśli zdarza się to również tobie, postaraj się zjeść śniadanie zaraz po przyjściu do pracy. Nie zawsze mamy możliwość skorzystania z zestawów śniadaniowych w firmowym barku, a poza tym, to sporo kosztuje. Spróbuj zjeść kanapkę, płatki lub jogurt. W ten sposób zapewnisz swojemu organizmowi dawkę energii po nocy. Jeśli pójdziesz krok dalej i skomponujesz swoje śniadanie zgodnie z zasadami zdrowego żywienia, będzie to pierwszy krok na drodze do ulepszenia nawyków żywieniowych. Przygotowując pełnowartościowe kanapki z ciemnego pieczywa, chudej wędliny, czy sera i ze znaczącym dodatkiem świeżych warzyw, zapewnisz sobie lepszy humor, energię do działania i wzmocnisz koncentrację.

Według piramidy żywienia,
jedzenie, aby było
pełnowartościowe, a dieta
zbilansowana, powinno
zawierać siedem składników:
białka, tłuszcze i węglowodany,
witaminy i składniki
mineralne, błonnik i wodę.

REGULARNOŚĆ I JAKOŚĆ – NIE ILOŚĆ
     Nieregularne jedzenie, to nasz główny grzech powodujący nadwagę. Siedzący tryb pracy, brak ruchu i objadanie się, to prosta droga do otyłości. Wielu z nas zjada rano śniadanie, w pracy kanapkę, po powrocie do domu ogromny obiad, a na wieczór poprawia słodyczami lub innymi niezbyt wartościowymi przekąskami.
     Wiem, nie jest prosto zjeść w określonym czasie 5 nie za dużych posiłków dziennie. Ale to kwestia przyzwyczajenia i zorganizowania się. To nie jest niemożliwe! Najbardziej wygodne godziny to:

  • 7:00 – śniadanie w domu lub omijamy posiłek
  • 9:00 – II śniadanie lub śniadanie
  • 12:00 – obiad lub II śniadanie
  • 15:00 – podwieczorek lub obiad
  • 18:00 – lekka kolacja lub podwieczorek
  • 21:00 – omijamy posiłek lub lekka kolacja (tylko w przypadku, gdy chodzisz późno spać)

[smartads]
PRZERWA OBIADOWA W PRACY
     Jeżeli to możliwe, zrób sobie przerwę obiadową. Wykorzystaj ten czas i wyjdź coś zjeść. Jeśli nie masz takich możliwości, to przynoś sobie coś z domu. W większości firm można skorzystać z kuchni, podgrzać w mikrofali swój obiad i zjeść go, korzystając z wydzielonego miejsca na lunch. Ale uwaga: trzeba się zdecydować, czy posiłek jedzony w przerwie obiadowej będzie podstawowym posiłkiem dnia, czy tylko przekąską. Wiele osób po obiedzie zjedzonym w pracy, robi sobie drugi obiad po powrocie do domu. To błędne koło. Albo jemy do syta w pracy, a w domu tylko lekką kolację, albo odwrotnie.


UNIKAJ FASTFOOD’ÓW
     Jeśli masz możliwość wyjścia na obiad, to wybieraj miejsca oferujące zdrowsze menu, np. obiady domowe, sałatki czy soki owocowe. Fastfood można zjeść od czasu do czasu, ale na pewno nie regularnie. Nie zastępuj obiadu żywnością typu fastfood, bo takie odżywianie może doprowadzić do otyłości, miażdżycy i innych chorób. Fastfood’y często nazywamy „zapychaczami”, które nie mają nic wspólnego ze zdrowym jedzeniem, a dodatkowo nasz organizm i tak zacznie domagać się długo wyczekiwanej dawki energii. Po powrocie do domu rozpoczniemy więc wieczorną ucztę i na kolację zjemy obfity obiad. Potem wyczerpani pracą, siądziemy przed telewizorem i znów mamy ochotę na przekąskę, a więc dodatkowo schrupiemy jeszcze chipsy lub ciasteczka.

Dodaj komentarz