Zdrada małżeńska we współczesnym świecie

     Zdrada, skok w bok, przygoda na jedną noc, pogubienie drogi, nowa miłość, walka z nudą, poszukiwanie pocieszenia.
     Otoczeni jesteśmy obrazami, w których zdrada małżeńska jest zjawiskiem oczywistym i niemal powszechnie akceptowanym. Ukazując zdrady małżeńskie jako coś normalnego, nie podkreślając tego, że jest to złe, otrzymujemy medialny obraz życia bezproblemowego.


    „Ja nie mam męża, ale nie wierzę w wierność małżeńską. Mam nadzieję, że spotkam odpowiednią osobę i że będziemy sobie ufać. Nie można być jednak zupełnie 'ślepym’. Z moich obserwacji wynika, że tak naprawdę szczęśliwych małżeństw, tzn. bez problemów, nie ma. Po prostu trzeba umieć się dogadać.”

Mój związek się wypalił,
ciągle kłóciliśmy się,
nawet o drobiazgi,
nie potrafiliśmy tego przerwać,
w końcu zaczęliśmy żyć
jakby obok siebie,
ze względu na dzieci.

     Wmawiamy sami sobie i innym ludziom, że tak postępują wszyscy i że w związku z tym jest to w porządku. Mało tego, w ten sposób uczymy takiego postępowania nasze dzieci. Niszczymy swoją wrażliwość moralną i zdradzamy własne marzenia o szczęśliwym małżeństwie i trwałej rodzinie. A przecież takie marzenia tkwią w sercu większości ludzi. Wierność małżeńska jest cicha, a zdrada głośna. Dlatego wydaje się, że tej drugiej jest tak dużo. Gdy małżonkowie są sobie wierni, gazety o tym nie piszą. Jeśli jakaś znana osoba zdradzi małżonka, wszystkie media uznają, że mają nową sensację do przekazania.


    „Nie wyobrażam sobie skoku w bok bez konsekwencji. To na pewno pozostawia jakiś ślad. A osoba, która zdradziła, nie mając czystego sumienia, nigdy już nie będzie dobrze się czuć psychicznie. Moje odczucie jest takie, że ten ślad zostanie w sercu na zawsze.”

     Zdrada to zaprzeczenie wierności którejś ze stron. Nieszczęśliwy człowiek, dla chwili seksualnej przyjemności, potrafi poświęcić dosłownie wszystko: sumienie, zdrowie, małżeństwo i rodzinę, a nawet własne życie.


    „Zdradziłam męża. To był jednorazowy skok w bok. On o tym nie wiedział i zginął w wypadku, zanim odważyłam się powiedzieć mu prawdę. Teraz żyję ze świadomością, że okłamywałam go i nie potrafię sobie tego wybaczyć. Nie wiem, co by się stało, gdybym zdecydowała się mu o tym powiedzieć, czy udałoby nam się znów odnaleźć, ale żałuję, że nie powiedziałam prawdy. Czuję się taka fałszywa. Nie potrafię związać się z nikim, choć mam 30 lat, boję się, że zatruję swoim czarnym sumieniem drugą osobę i przez to zniszczę komuś życie.”

     Czym jest zdrada? Według Słownika Języka Polskiego, zdrada jest niedochowaniem wierności małżeńskiej. Czy jednak można tak wąsko pojmować zdradę? Zdrada nie tylko dotyczy małżonków i nie tylko sfery fizycznej.

[smartads]


    „Powszechnie uważa się, że kobiety zdradzają rzadziej niż mężczyźni i według mnie jest to prawda. Wynika to z presji otoczenia i mniejszej tolerancji społecznej na zdradę popełnioną przez kobietę, a nie z różnicy płci. Dlatego też kobieta zdradza po cichu, jej romans z innym mężczyzną może zacząć się od poszukiwania przyjaciela. Jeśli kobieta zdecyduje się na zdradę, to robi to z rozmysłem i dyskretnie, nie chwali się swoją zdobyczą nawet przyjaciółce. Wprost odwrotnie do mężczyzn, którzy swoje podboje ogłaszają wszem i wobec. Choć czasem nie muszą być te przechwałki zgodne z prawdą.
    Jak napisał John Gray 'Serce mężczyzny otwiera się poprzez seks, podczas gdy miłość pozwala kobiecie pragnąć seksu.’ Dlatego kobiety najczęściej ulegają tym, którzy prawią im komplementy, podziwiają, zauważają ich atuty i domyślają się, czego one od nich oczekują. Adorują je w ten sposób, że czują się one wyjątkowe. Kobieta szuka miłości, a facet seksu, to jest pewne. Jeśli ona decyduje się na zdradę, to naprawdę musi być źle w ich związku. Kobieta, która zdradza, zwykle szuka miłości i chce sobie ułożyć życie z kimś, kto będzie ją kochał i szanował, a nie upokarzał psychicznie bądź fizycznie. Czyli szuka tego, czego nie znalazła w swoim związku małżeńskim.”

Dodaj komentarz