Gimnastyka w pracy

     Już ustaliliśmy, że ponieważ spędzamy w pracy znaczną część dnia, powinniśmy tam również dbać o siebie, o ile nie zwłaszcza tam. Dlatego bardzo ważna jest zdrowa dieta, zbilansowany jadłospis. Nie wolno zapominać o ruchu.
     Jak możesz zadbać o swoje zdrowie w pracy – czyli proste ćwiczenia ruchowe do wykorzystania w wolnej chwili.
     Jeśli spędzasz przy biurku 8 godzin dziennie, to pracując 40 lat, statystycznie spędzasz na krześle 80 000 godzin, czyli prawie 10 lat. Jakie ma to skutki? Przede wszystkim ma to wpływ na twoje zdrowie. Prawie 20% nieobecności w pracy spowodowanych jest bólami i patologicznymi zmianami kręgosłupa. Pracownicy biurowi to jedna z najbardziej narażonych na dolegliwości mięśniowo-szkieletowe grup zawodowych.
     Kłopoty zdrowotne osób pracujących w pozycji siedzącej wynikają głównie z tego że:

Ćwiczenia relaksacyjne, znane
także jako mini przerwy,
pomagają zmniejszyć napięcie
mięśni, wywołane długotrwałą
pracą w jednej pozycji przy
komputerze. To proste ćwiczenia
niewymagające zbyt dużo czasu.

 • przyjmują nieprawidłową pozycję podczas siedzenia z powodu nieodpowiedniego lub wadliwie skonstruowanego krzesła
 • w pozycji siedzącej bardziej niż w pozycji stojącej zwiększa się siła nacisku na dyski międzykręgowe, a nacisk ten może zwiększyć się nawet dwukrotnie jeśli siedzi się na źle dobranym krześle
 • siedząc, przyjmuje się nienaturalną pozycję ciała, zmuszając tym samym kręgosłup do bardziej obciążającego ułożenia
 • podczas siedzenia mięśnie są nadmiernie napięte, co w połączeniu z brakiem ruchu stanowi przyczynę ich skurczów

     Częste skutki nieprawidłowej pozycji siedzącej to migrena, ociężałość, skurcze oraz drętwienia nóg, napięcie szyi, karku i łopatek oraz bóle kręgosłupa w części lędźwiowej.
     Jeżeli pracujesz ciągle przy monitorze, to zgodnie z obowiązującymi przepisami przysługuje ci 5 minut przerwy po każdej godzinie pracy, które wliczane są do czasu pracy. Proponuję wykorzystać ten czas z korzyścią dla twojego zdrowia. Wielogodzinna, wymuszona pozycja ciała przy pracy z komputerem może powodować uciążliwości związane z funkcjonowaniem układu mięśniowo-szkieletowego. A długotrwałe wpatrywanie się w ekran monitora, może spowodować takie dolegliwości jak: przekrwienie i łzawienie oczu, uczucie pieczenia i szczypania czy zespół suchego oka.
     Poniższe ćwiczenia możesz wykonywać również w trakcie pracy, nie czekając na przerwę, bo w zasadzie nie przeszkadzają w wykonywaniu obowiązków. Niemniej jednak często o nich najzwyczajniej w świecie zapominamy.

[smartads]
     Ćwiczenia relaksujące i rozluźniające narząd wzroku:

 • mrugaj
  •      Pamiętaj o częstym mruganiu, w czasie którego następuje zwilżenie gałki ocznej. Mrugaj także ot tak, bez powodu. Wyrób sobie nawyk, aby co kilka minut parę razy mrugnąć na zmianę to jednym, to drugim okiem. Uśmiechaj się. Na koniec zamrugaj kilka razy obydwojgiem oczu. Zauważ, jak twoje oczy wilgotnieją, a wzrok odpoczywa.
 • oczy szeroko otwarte
  •      Ćwiczenie rozluźnia mięśnie twarzy i oczu, pobudza wydzielanie łez, poprawia wzrok. Ręce trzymaj zgięte w łokciach, ułożone na udach. Zaciśnij dłonie w pięści, mocno ściśnij powieki i wargi. Otwórz dłonie, rozchyl palce – wnętrze dłoni skieruj ku górze. Równocześnie otwórz szeroko oczy i usta.
 • malowanie nosem
  •      Pobudza ruchliwość gałek ocznych, odpręża mięśnie barków i karku, dotlenia. Usiądź lub stań prosto i oddychaj głęboko. Rozluźnij ramiona i kark. Wyobraź sobie, że twój nos jest pisakiem i możesz nim malować. Obrysowuj nim kontury pokoju i elementy znajdujące się w nim. Pomaluj wszystko ponownie z zamkniętymi oczami. Otwórz oczy i sprawdź, czy wszystko dokładnie namalowałaś/eś, po czym maluj ponownie z otwartymi oczami. Możesz powtórzyć ćwiczenie kilka razy na przemian z zamkniętymi i otwartymi oczami. Za każdym razem, gdy otworzysz oczy, przekonasz się, że widzisz więcej i wyraźniej.

Dodaj komentarz