Dzieci w sieci

     Jakie działania może podjąć rodzic, aby zwiększyć bezpieczeństwo swojego dziecka w Internecie?

  • Ustal z dzieckiem zasady korzystania z Internetu i konsekwentnie je egzekwuj.
    • Pamiętaj, że poza określeniem czasu użytkowania Internetu czy czasu oglądania telewizji i korzystania z gier komputerowych (to również stanowi przekaz elektroniczny oraz narzędzia, z którymi dziecko nie powinno być pozostawione samo sobie) istotne jest również robienie przerw w korzystaniu z nich – co najmniej jednodniowych w tygodniu.

  • Ustaw komputer w ogólnodostępnym i widocznym również dla Ciebie miejscu.
    • Dzięki temu dziecko będzie czuło, że interesujesz się i przejmujesz tym, jakie strony odwiedza w Internecie. Zwiększy to również jego bezpieczeństwo na wypadek nawiązania z nim relacji przez osobę niepowołaną. Nieznajomy będzie wiedział, że to dziecko jest pod uważną ochroną swoich rodziców nie tylko w świecie realnym, ale również w wirtualnym, co może mieć znaczący wpływ na zatrzymanie niebezpiecznego kontaktu, zanim stanie się coś złego.
  • Interesuj się tym, co dziecko robi w sieci. Poznawaj sieć razem ze swoim dzieckiem, nie bój się przyznać do ewentualnej niewiedzy.
    • Poproś dziecko, żeby pokazało Ci jakie są jego ulubione strony internetowe, jak działa jego ulubiony czat czy gra komputerowa, wspólnie załóżcie konto pocztowe. Z uwagi na to, że Internet jest dla większości dzieci środowiskiem niemalże naturalnym, nie jest zaskoczeniem, że rodzice są często mniej biegli w korzystaniu z Internetu. Przyznanie się przed swoim dzieckiem do niewiedzy nie jest niczym złym, a poprzez wspólne spędzanie czasu ze swoim dzieckiem (także w Internecie) Wasza relacja się wzmocni.
  • Zwróć uwagę, jakie informacje o sobie umieszcza Twoje dziecko w Internecie.
    • Naucz swoje dziecko, że umieszczanie w Internecie niektórych materiałów może być niebezpieczne. Dane osobowe, numery kontaktowe, swoje zdjęcia – to wszystko najlepiej zachować dla siebie i ewentualnie dla najbliższych, zaufanych osób. Warto, abyś w rozmowie z dzieckiem podkreślił fakt, że nigdy nie wiadomo, kto te informacje znajdzie i jak je wykorzysta. Trzeba pamiętać i przekazać dziecku, że Internet nie zapomina i należy dobrze zastanowić się, zanim cokolwiek umieścimy w Internecie. Skopiowanie tekstu, wypowiedzi, zdjęcia i zapisanie tego w innym miejscu to tylko kilka kliknięć myszą, stąd zawsze istnieje ryzyko, że nawet usunięcie przez nas czegoś z sieci nie sprawi, że faktycznie to stamtąd zniknie.
  • Naucz swoje dziecko tego, że zawsze może Ci powiedzieć o kłopotach, nie bojąc się, że zostanie za to ukarane.
    • Jeśli Twoje dziecko zostało skrzywdzone w Internecie, to nie karz go np. odcięciem mu dostępu do Internetu, bo jedyne, co z tej sytuacji wyniesie, to przekonanie, że lepiej nie mówić dorosłym o problemach, bo spotyka za to dodatkowa kara.
  • Nie strasz dziecka możliwymi zagrożeniami, żeby tym bardziej nie chciało spróbować tego, o czym mowa, a tym samym niepotrzebnie narażać się na niebezpieczeństwo.
    • Zamiast skupiać się w rozmowie z dzieckiem na omawianiu możliwych zagrożeń, lepiej zająć się przybliżeniem mu zasad bezpieczeństwa. Warto też pokazywać dziecku wartościowe i ciekawe miejsca w Internecie, a także wspólnie szukać nowych i dobrych przestrzeni wirtualnych.
  • Wyposaż komputer w filtr rodzinny – stanowi on doskonałe wsparcie dla Twojej opieki.
    • Tak, jak chronisz swoje dziecko w świecie realnym, np. pilnujesz, aby miało podczas jazdy samochodem zapięte pasy bezpieczeństwa, tak samo pamiętaj o wzmacnianiu jego ochrony w świecie wirtualnym. Zainstaluj w komputerze filtr rodzinny, który będzie stanowił dla Ciebie doskonałe wsparcie w trosce o bezpieczeństwo internetowe młodego człowieka i jeszcze bardziej zwiększy jego wirtualną ochronę. Są filtry zarówno płatne, jak i do bezpłatnego, swobodnego pobierania (np. do pobrania ze strony firmy Norton).

Dołącz do rozmowy

1 komentarz

  1. Pingback: Pedofilia w sieci | EduSmyk
Dodaj komentarz