Koślawość kolan

     Dziecko nie rodzi się z dojrzałymi i wykształconymi układami. Również układ kostno-stawowy kształtuje się w dzieciństwie. W okresie niemowlęcym nogi malucha są nieco szpotawe. Taki stan fizjologicznie może utrzymywać się do około 3 roku życia. W okresie przedszkolnym układ kolan dziecka przechodzi w koślawy. Do pewnego stopnia jest to stan fizjologiczny, który może utrzymywać się do 10 roku życia.

     O koślawości kolan (nogi w kształcie litery X) mówimy, gdy przy złączonych i wyprostowanych kolanach między stopami tworzy się odstęp. Gdy koślawość nie przekracza 10 stopni to znaczy odległość między kostkami przyśrodkowymi przy nogach złączonych i wyprostowanych nie jest większa niż 4 – 5 cm uważana jest za prawidłową. Należy w takim wypadku jedynie dziecko obserwować i kontrolować czy odstęp między stopami nie powiększa się. Jeśli koślawość utrzymuje się u nastolatka, jest ryzyko, że będzie ona trwała.

Jeśli dziecko boryka się
z problemem nadwagi, rodzice
powinni zasięgnąć porady
lekarskiej i uzgodnić sposób
postępowania celem redukcji wagi.

     Koślawość częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn ze względu na znacznie szerszą kobiecą miednicę.
     Koślawość sprawia, że dzieci mają dużo większą tendencję do stawania w rozkroku czego należy unikać. Przy dużej koślawości może to prowadzić do pogłębienia wady. Dzieci otyłe i z nadwagą mają tendencję do koślawości kolan. Jeśli dziecko boryka się z problemem nadwagi, rodzice powinni zasięgnąć porady lekarskiej i uzgodnić sposób postępowania celem redukcji wagi. Pozwoli to m.in. uniknąć pogłębiania koślawości kolan. Z drugiej strony, jeśli dziecko ma koślawe kolana, należy pilnować, by nie nabywało zbędnych kilogramów, co utrudni bądź uniemożliwi korygowanie wady postawy.

[smartads]
     Dzieci z koślawością:

  • powinny jak najwięcej siedzieć po turecku,
  • powinny ograniczać sporty obciążające stawy kolanowe (narty, łyżwy, rolki),
  • nie powinny uczestniczyć w długich spacerach i wędrówkach,
  • nie powinny siadać na klęczkach między piętami, gdzie stopy i łydki skierowane są zewnątrz.

     Leczenie i korekcja koślawości.
     Dzieciom z koślawością kolan zaleca się noszenie obuwia z obcasem Thomasa lub specjalistyczne wkładki dobrane przez lekarza. Rodzic nie powinien nigdy samodzielnie decydować o doborze obuwia korekcyjnego!
     Ponadto zaleca się:

  • gimnastykę korekcyjną,
  • basen (pływanie kraulem),
  • jazdę na rowerze,
  • masaż klasyczny,
  • terapia manualną.

     Dzieci ze stwierdzoną koślawością powinny być leczone pod nadzorem lekarza ortopedy.

Magda Korzańska

Dołącz do rozmowy

1 komentarz

  1. U mojego synka zdiagnozowano koślawość kolan ok pol roku temu. od tego czasu codziennie obowiązkowa jest gimnastyka korekcyjna a 2-3 razy w tygodniu wybieramy się na basen albo na rower (zależy od pogody). poza tym Adaś nosi buty korekcyjne Memo. mam nadzieję, że za kilka miesięcy pozbędziemy się wady kolan u Adasia a ja zrzucę kilka kilogramów poprzez ćwiczenia razem z synem 🙂

Dodaj komentarz