Seks w ciąży

seks w ciazy     W zdrowej, niezagrożonej ciąży nie ma potrzeby rezygnować z seksu. O tym, czy są przeciwwskazania do współżycia, poinformuje lekarz podczas wizyty kontrolnej. Ogólnie seks w ciąży nie jest wskazany, gdy kobieta ma za sobą poronienia, gdy poprzednia ciąża zakończyła się przedwczesnym porodem, gdy dokuczają jej infekcje lub konkretnie obecna ciąża jest zagrożona (np. przedwcześnie skraca się, rozwiera szyjka macicy).
     Jeśli zaś ciąża jest zdrowa i kobieta nie uskarża się na infekcje, można przez cały okres ciąży cieszyć się seksem. Ale bywa różnie – w zależności od etapu ciąży, a także samopoczucia parterów i ich upodobań.

W czasie ciąży seks dla kobiety
jest bardziej satysfakcjonujący
w związku z lepszym ukrwieniem
narządów płciowych. Lepsze ukrwienie
oznacza większą wrażliwość i podatność
na pieszczoty.

     Ciąża to okres diametralnych zmian. Zmienia się nie tylko ciało kobiety, nie tylko otoczenie, które trzeba przystosowywać do pojawienia się nowego członka rodziny. Wiele zmian zachodzi w psychice partnerów, przechodzą emocjonalną rewolucję. Bardzo ważne jest, by ze sobą rozmawiali i na bieżąco rozprawiali się z pojawiającymi się demonami. A ponieważ w założeniu seks to zabawa dla dorosłych, a powiększanie rodziny przypada ludziom dojrzałym, rozmawianie na temat seksu nie powinno stanowić problemu.
     Kobieta powinna powiedzieć swojemu partnerowi, co w chwili obecnej sprawie jej ból czy dyskomfort, a co jest dla niej przyjemne. Powinna także otwarcie mówić o swoich potrzebach emocjonalnych, o lęku przed utratą atrakcyjności. Mężczyzna ma prawo wiedzieć, czego unikać lub czego oczekuje od niego partnerka, by móc się z tym zmierzyć i chociaż próbować podjąć wyzwanie. Ale kobieta także nie czyta w myślach, więc partner powinien się z nią dzielić swoimi refleksjami, potrzebami i obawami. Tylko dzięki porozumieniu dwojga dorosłych ludzi można przekuć ten wyjątkowy okres w czas urozmaiconego pożycia seksualnego.

ciaza a seks

     Ponieważ kobieta bardzo często nie czerpie pełni przyjemności z seksu przez zahamowania i obawy przed ciążą, oczywistym jest, że gdy już jest w ciąży, może odłożyć na bok owe zahamowania, odprężyć się i brać garściami. W czasie ciąży seks dla kobiety jest bardziej satysfakcjonujący w związku z lepszym ukrwieniem narządów płciowych. Lepsze ukrwienie oznacza większą wrażliwość i podatność na pieszczoty.
     Trudnym okresem dla pożycia seksualnego może być pierwszy trymestr ciąży. Wtedy to kobieta odczuwa najbardziej dokuczliwie dolegliwości ciążowe. Męczą ją mdłości, jest senna, a jej piersi są bardzo tkliwe i dotykanie ich nie sprawia jej przyjemności, wręcz przeciwnie – może jej to sprawiać ból. Często partnerów hamuje także strach przed wywołaniem poronienia lub w ogóle obawy i opory związane z nową sytuacją.
     Pierwszy trymestr, mimo że obfitujący w dolegliwości ciążowe, daje duże możliwości. Partnerzy mogą próbować różnych pozycji. Nie ogranicza ich jeszcze brzuch, który wkrótce się pojawi.
     W drugim trymestrze kobiety zwykle kochają się częściej. Nie dokuczają im dolegliwości ciążowe, brzuch jeszcze nie jest tak duży, by stał się przeszkodą. Mija ryzyko poronienia, które występowało w pierwszym trymestrze, nie ma też jeszcze ryzyka przedwczesnego porodu i dolegliwości, które pojawią się w trzecim trymestrze ciąży. Jest to więc okres najkorzystniejszy dla życia seksualnego ciężarnej i jej partnera, który również w tym okresie chętniej oddaje się miłosnym uniesieniom. Oswoiwszy fakt, że zostanie tatą, przyzwyczaiwszy się do myśli, że jego partnerka nosi w sobie ich dziecko, jest swobodniejszy i bardziej otwarty.

[smartads]
     Trzeci trymestr ciąży to zwykle spadek aktywności seksualnej ciężarnej i jej partnera. Kobieta nie ma już tyle energii, szybciej się męczy ze względu na słabą wydolność krążenia, brzuch przeszkadza w pełni cieszyć się wszystkimi pozycjami. Powiększająca się macica uciska narządy wewnętrzne, trudniej jej oddychać. Jednak o ile lekarz nie zdecyduje inaczej, partnerzy nie muszą całkowicie porzucać życia seksualnego. Mogą zrezygnować z intensywnego seksu w mnogości pozycji na rzecz czułego kochania się w wygodnych dla kobiety pozycjach.
     Pod koniec ciąży istnieje prawdopodobieństwo, że sperma przyspieszy dojrzewanie szyjki macicy. Teoria ta daje nadzieję szczególnie kobietom, które przekroczyły już magiczną barierę czterdziestego tygodnia ciąży i marzą, by dziecko zechciało przejść na drugą stronę brzucha, a ono się nie kwapi.

Elżbieta Haque

Dodaj komentarz