Objawy porodu

     Każda mama odczuwa pewien niepokój, gdy ciąża zbliża się ku końcowi. Jest to szczególnie niespokojny okres dla pierworódki. Kobieta, która jest w ciąży pierwszy raz, zastanawia się, czy da się przegapić pierwsze oznaki porodu lub pomylić je z czymś innym. Dla wszystkich obawiających się kilka słów wprowadzenia.
     Jednym z pierwszych zwiastunów zbliżającego się porodu jest obniżenie dna macicy. Ponieważ w ostatnich tygodniach odczuwałaś wzmożony ucisk na żołądek, czego następstwem była zgaga, a wysoka macica utrudniała ci oddychanie, teraz odczujesz ulgę. Macica zwolni nieco miejsca żołądkowi i płucom. Natomiast ucierpieć na tym może twój pęcherz, który uciskany częściej będzie wzywał cię do wizyt w toalecie. Obniżenie dna macicy następuje około 3 – 4 tygodnie przed porodem.

     Objawem charakterystycznym dla pierwiastek jest wstawienie się główki dziecka do wchodu miednicy. Do tej pory główka „pływała” swobodnie, teraz przylega do płaszczyzny wchodu. Wstawienie się główki na 3 – 4 tygodnie przed porodem stwierdzi lekarz lub położna.
     Na 1 – 2 tygodnie przed porodem pojawiają się skurcze przepowiadające Braxtona – Hicksa. Są one niebolesne i mają charakter zanikający. Jeśli się nasilają, stają się bolesne i budzą twój niepokój, najlepiej wybierz się do szpitala, gdzie lekarz stwierdzi, czy już rodzisz, czy jeszcze masz trochę czasu.
     W tym samym czasie możesz wydalić czop śluzowy. Wypadnie w całości, lub będziesz go wydalać po trochu. Czop śluzowy przypomina galaretę. Może być podbarwiony krwią, zwłaszcza jeśli oddziela się tuż przed porodem.
     Kilka godzin przed porodem możesz plamić krwią w wyniku skracania się i rozwierania szyjki macicy. Możesz odczuwać też kołatanie serca, uderzenia gorąca, ogólny niepokój. Twój organizm może również szykować się do porodu, oczyszczając się biegunką lub wymiotami. Zaś ruchy dziecka staną się znacznie spokojniejsze.

[smartads]
     Odczujesz napięcie w obrębie miednicy, ucisk na nerw kulszowy, ból w pachwinach. Możesz odczuwać parcie na odbyt i mieć wrażenie pełności w okolicach sromu.
     Bezsprzecznym objawem porodu jest odejście wód płodowych. Nawet jeśli tylko się sączą, zgłoś się do szpitala. Skieruj się na izbę przyjęć także, gdy skurcze staną się regularne i zaczną występować co 10 – 15 minut.

Redakcja

Dodaj komentarz