1 tydzień ciąży

pierwszy tydzień ciąży     Jeśli nie jesteś jeszcze w ciąży, to wiedz, że w tak zwanym pierwszym tygodniu ciąży również jeszcze w ciąży nie będziesz. Być może brzmi nielogicznie, ale śpieszę z wyjaśnieniami. Trudno dokładnie ustalić moment zapłodnienia. A jeszcze trudniej jest to usystematyzować, uregulować i odnieść do całej populacji. Nawet moment tego właściwego stosunku nie jest równoznaczny z momentem zapłodnienia, bo do zapłodnienia nie musi dojść od razu. Dlatego umownie pierwszy tydzień ciąży liczy się od pierwszego dnia ostatniej miesiączki.
     Przyjmijmy zatem, że dziś jest ten dzień, pierwszy dzień kobiecego cyklu czyli pierwszy dzień Twojej ostatniej miesiączki. Błona śluzowa, która nie została wykorzystana zgodnie z jej przeznaczeniem w poprzednim cyklu, złuszcza się i jest wydalana w formie krwawienia miesiączkowego. Przyjmując regularny 28-dniowy cykl, do zapłodnienia może dojść około 14 dnia. Wtedy mniej więcej przypadają dni płodne. Jeśli jesteś w trakcie starań – powodzenia!
     Termin porodu można wyliczyć metodą Neagellego, bazując na dacie pierwszego dnia ostatniej miesiączki, dlatego warto ten dzień zanotować. Do tej daty należy dodać 7 dni, przy założeniu, że cykle są 28-dniowe, a jeśli są dłuższe, należy dodać jeszcze liczbę dni powyżej 28. Następnie do uzyskanej daty dodajemy rok i od tej daty odejmujemy 3 miesiące. W ten sposób przyjmuje się, że ciąża trwa 40 tygodni (281 dni). Za donoszoną ciążę uznaje się taką, która zakończyła się porodem pomiędzy 38 a 42 tygodniem ciąży. W tym okresie ciąży rodzi się około 95% dzieci.

pierwszy tydzień ciąży
     W czasie naturalnego cyklu miesiączkowego może dojść do zapłodnienia lub nie, może dojść do zagnieżdżenia się zapłodnionej komórki jajowej lub nie. Około 50% zapłodnionych komórek ginie samoistnie, nie ulega zagnieżdżeniu i kobieta nigdy nie dowiaduje się, że jej komórka jajowa została zapłodniona. Po zagnieżdżeniu komórki jajowej również nie ma gwarancji, że ciąża się utrzyma. Około 1 ciąża na 10 zagnieżdżonych kończy się przedwcześnie.
     Jeśli starasz się o dziecko, to zapewne wiesz, że planowanie ciąży to dość złożony proces. Kobieta przed zajściem w ciążę powinna zadbać o siebie, przejść na higieniczny tryb życia, wprowadzić zdrowe nawyki żywieniowe, zapewnić sobie odpowiednią dawkę ruchu i pożegnać się z niezdrowymi nałogami. Razem z partnerem powinni zażywać kwas foliowy. Kobieta powinna zrobić podstawowe badania, zdiagnozować wszelkie schorzenia, które mogłyby zagrozić ciąży i zacząć je leczyć, a także zaszczepić się na choroby, które również są w ciąży niebezpieczne. Należy zatem odwiedzić lekarza rodzinnego, ginekologa oraz stomatologa.

[smartads]
     1 tydzień ciąży, jak widać, jest ciążą tylko na papierze. Realna ciąża pojawia się nieco później. Już wkrótce, jeśli wszystko pójdzie dobrze, w Twoim łonie zacznie rosnąć nowe życie i będziesz mogła śledzić jego rozwój. Z pewnością pomocny w tej kwestii okaże się kalendarz ciąży.

/eR

Dodaj komentarz