Poród krok po kroku

Przebieg porodu

w ciąży
     Poród zaczyna się, gdy pojawiają się regularne skurcze mięśnia macicy a szyjka macicy skraca się i rozwiera. Standardowo poród trwa kilkanaście godzin. Jego przebieg to sprawa bardzo indywidualna. Czas jego trwania zależy od tego, czy kobieta rodzi pierwszy czy kolejny raz oraz od osobistych predyspozycji.

Pierwszy etap porodu

     Skurcze, które oznaczają początek porodu, występują co 10 – 15 minut. Każdy skurcz trwa przynajmniej 30 sekund. Nie ustępują podczas chodzenia czy zmiany pozycji. Zaczyna rozwierać się szyjka macicy. Faza pierwsza (utajona) trwa około 6 – 8 godzin, do rozwarcia szyjki na 3 – 4 cm. Możesz pozwolić sobie na drzemkę, prysznic, czy przekąskę. Kontroluj częstotliwość skurczy. Czas mierzy się od początku jednego skurczu do początku następnego. W tym czasie mogą odejść wody płodowe. W takiej sytuacji jedź do szpitala, w trybie natychmiastowym, jeśli krwawisz lub gdy wody płodowe mają zielonkawe zabarwienie.
     Kolejne 3 – 4 godziny to faza aktywna pierwszego etapu porodu. W tym czasie szyjka macicy rozwiera się na pełne 10 cm.
          Bóle porodowe są skurczami mięśni macicy, które powodują twardnienie brzucha. Możesz je również odczuwać w dole pleców a także ból w dole brzucha przypominający dolegliwości towarzyszące menstruacji.
     Pod koniec tej fazy porodu skurcze pojawiają się co 2 -3 minuty i trwają po 60 – 90 sekund. Kiedy skurcze osłabną, to znak, że zbliża się kolejna faza.

Drugi etap porodu

     Faza parcia trwa od 15 minut do 2 godzin. Przy pełnym rozwarciu poczujesz się tak, że nie będziesz miała wątpliwości, że to ten moment. Następuje silne parcie i czujesz potrzebę wypróżnienia. Czujesz się tak, jakby duży ciężar próbował zejść w dół. Gdy nadejdzie ta faza, położna powie ci, kiedy jest najlepszy moment do rozpoczęcia parcia. Najpierw należy pozwolić zadziałać grawitacji, która umożliwi dziecku prawidłowe wstawienie się w kanał rodny. Z największym wysiłkiem wiąże się urodzenie główki, gdyż jest ona największa. Później jest już łatwiej. Odczujesz ogromną ulgę i radość.

[smartads]

Trzeci etap porodu

     W trzecim etapie porodu rodzi się łożysko. Towarzyszą temu skurcze. Nie są już jednak bolesne. Rodzenie łożyska trwa do 30 minut.
     Maleństwo jest już z tobą. Po umyciu, zbadaniu, zmierzeniu i zważeniu będziesz mogła je przytulić i pierwszy raz nakarmić.

Redakcja

Dodaj komentarz