Niepłodność

     O niepłodności mówimy zawsze w kontekście pary, gdy kobieta nie zachodzi w ciążę po roku regularnego współżycia bez zabezpieczeń. Definicja taka odnosi się oczywiście do tak zwanej „pary statystycznej” starającej się o ciążę. Statystycznie na 100 par starających się o ciąże 80% zachodzi w ciążę już w pierwszym roku a 90-92% odnosi sukces w ciągu 2 lat. W odniesieniu do 8-10% par mówimy o niepłodności. Osoby powyżej 35 lat a szczególnie po 40 roku życia zwykle po upływie roku starań odczuwają niepokój i zgłaszają się po poradni. Wiek jest jednym z głównych czynników warunkujących płodność ale nie jedynym. Bardzo ważne w postawieniu diagnozy odnośnie przyczyn niepłodności jest jednoczesne poddanie się badaniu obojga partnerów.

Przyczyny niepłodności dzielimy na trzy grupy:
– czynnik żeński,
– czynnik męski,
– niepłodność niewytłumaczona.
     Jeśli po dwunastu miesiącach starań, bez stosowania jakichkolwiek środków antykoncepcyjnych kobieta nie zachodzi w ciążę, trzeba wyjaśnić, czy ten stan nie jest spowodowany przez: brak owulacji, niedrożność jajowodów, PCO lub endometriozę po stronie kobiety lub np. spadek zdolności do zapłodnienia przez plemniki po stronie mężczyzny. Czynnik żeński obejmuję głównie niedrożne bądź nieprawidłowo funkcjonujące jajowody, przyczyny hormonalne, nieprawidłowy przebieg owulacji lub przyczyny immunologiczne. Jednym z istotnych problemów jest niemożność donoszenia ciąży. Utrata wczesnej ciąży nie koniecznie oznacza, że przyczyna leży po stronie kobiety. Skłonność do poronień może być spowodowana z nieprawidłową budową szyjki macicy, ale może być również spowodowana patologią nasienia.

[smartads]
     Zdarza się, nawet u około 10% par, że niepłodność nie jest spowodowana czynnikiem męskim bądź żeńskim a w procesie diagnostycznym nie można jednoznacznie stwierdzić powodu braku ciąży. Mówimy wówczas o niepłodności niewytłumaczonej (idiopatycznej). Jedną z przyczyn przedwczesnego wygasania czynności jajników może być leczenie onkologiczne, które może mieć również negatywny wpływ na układ rozrodczy mężczyzny. Nie każda terapia przeciwnowotworowa powoduje niepłodność, jednak ważne jest, aby mieć świadomość jej ryzyka i poznać sposoby jak najdłuższego zachowania płodności. Małżonkowie powinni też wiedzieć, kiedy należy zaplanować współżycie, aby zwiększyć szanse na uzyskanie ciąży.

Dodaj komentarz