Kompletnie wypalony

papierosy     Kilka dni temu był Światowy Dzień Rzucania Palenia. Zapewne nie raz próbowałeś wydostać się ze szponów nałogu. Zapewne w większości próby te skończyły się niepowodzeniem. Nie zniechęcaj się, wyciągnij z tego wnioski i spróbuj jeszcze raz. Uzależnienie od nikotyny jest jednym z najpopularniejszych, ponieważ wywołuje przyjemne odczucia. Nikotyna pobudza wydzielanie substancji chemicznych odpowiedzialnych za doznawanie przyjemności związanej z paleniem, pobudzenie organizmu przejawiające się lepszą koncentracją uwagi i pamięci, może zmniejszać apetyt. W środowisku palaczy kawa i papieros na śniadanie to norma. Organizm bardzo szybko przyzwyczaja się do nikotyny, jej obecność w mózgu staje się niezbędna, bez tego palacz nie potrafi normalnie funkcjonować. Chęć zapalenia jest tak silna, że nie może skupić się na czymkolwiek.
     Decyzję o zaprzestaniu palenia podjąć łatwo, gorzej z realizacją. Dlaczego warto rzucić palenie dla samego siebie? Zrób to jeżeli chcesz żyć dłużej i lepiej. Każdy wypalony papieros skraca życie o ok. 5,5 minuty. Palenie papierosów wywołuje szereg skutków ubocznych. Przyspiesza menopauzę, powoduje zaburzenia płodności. Jak wszyscy wiedzą, powoduje liczne nowotwory. Taką informację można przeczytać na każdym opakowaniu, jednak to nie odstrasza palaczy. Gdy palisz, zwiększasz ryzyko zawału, udaru mózgu czy miażdżycy.
palenie

     Gdy rzucisz palenie, poranny kaszel nie będzie już budził twoich bliskich. Mitem jest, że rzucając palenie, przytyjesz. Taka sytuacja nie powinna mieć miejsca. Tycie po odstawieniu nie jest spowodowane brakiem dawki nikotyny, tylko tego, że chcesz się czymś zająć, dlatego podjadasz chrupiące przekąski. Nałóg nikotynowy często bywa reakcją na stres. Jeżeli po odstawieniu papierosów czujesz się niespokojny, masz chęć zapalić, idź po prostu pobiegać. Poranny ruch zapewni ci odpowiednią dawkę endorfin na cały dzień. Niepalenie wpłynie na twoją urodę. Jeżeli palisz, maseczki rozświetlające nic ci nie pomogą na szarą twarz. Żadne wypełniacze nie zlikwidują bruzd. Szkoda pieniędzy na pasty wybielające. Żółte zęby i palce są skutkiem działania smoły, która wydziela się wraz z dymem.
palenie     Zapewne te argumenty nie robią na tobie wrażenia. Doskonale znasz skutki uboczne, a mimo to palisz dalej. Jeżeli nie chcesz zrobić tego dla samego siebie, zrób to dla swoich bliskich. Nie chodzi tu tylko o dawanie dziecku odpowiedniego przykładu i uczenie zdrowego, odpowiedzialnego stylu życia. Podczas palenia papierosów wydzielają się dwa strumienie dymu. Pierwszy z nich to dym wdychany, drugi to dym boczny, wypuszczany z ust palącego jak i z tlącego się papierosa. Wypalając papierosa, produkujesz dwa razy więcej dymu bocznego, który nie jest filtrowany i zawiera najwięcej substancji toksycznych, a te z kolei są wdychane przez tych, którzy z tobą przebywają. Bierne palenie jest równie szkodliwe. Może powodować łzawienie oczu, podrażnienie śluzówek nosa i kaszel. Dym tytoniowy to najczęstsze źródło substancji uczulających, wywołujących napady astmy oskrzelowej, ale również inne alergie. Bierne palenie może tak samo prowadzić do nowotworów i chorób serca jak palenie czynne.

[smartads]
     Palenie popularne stało się w latach powojennych. Papieros był nieodłącznym atrybutem elity. Uczyniono z niego normę dla mężczyzn i kobiet. Jednak w dzisiejszych czasach palenie nie jest już tak mile widziane. Świadczyć może o tym zakaz palenia w miejscach publicznych. Osoba paląca staje się mniej atrakcyjna do nawiązania bliższych kontaktów. Coraz mniej osób akceptuje zapach papierosów, który wchłania się w ubrania i włosy.
     Nie truj swojej rodziny i przyjaciół. Nie truj siebie. Zastanów się i żyj.

Małgorzata Matla

Dodaj komentarz