Ciąża mnoga

     Z ciążą mnogą mamy do czynienia wtedy, gdy w macicy rozwija się więcej niż jeden płód. Najczęściej spotykaną jest ciąża bliźniacza, czyli taka, podczas której rozwijają się dwa zarodki.
     W ostatnich latach wzrasta liczba ciąż mnogich ze względu na powszechność stosowania pigułek antykoncepcyjnych (tuż po ich odstawieniu wzrasta prawdopodobieństwo wystąpienia ciąży mnogiej), a także ze względu na szerzący się problem niepłodności. Leczenie hormonalne i zabiegi zapłodnienia In vitro również sprzyjają powstawaniu ciąż wielopłodowych.

     Wyróżniamy ciąże jednojajowe (jednozygotyczne) i dwujajowe (dwuzygotyczne). W ciąży jednojajowej zygota dzieli się na dwie równe części. Bliźnięta jednojajowe mają takie same geny, wyglądają tak samo, są tej samej płci. Ciąża dwujajowa to wynik zapłodnienia dwóch komórek jajowych dwoma plemnikami. Bliźnięta dwujajowe mają unikalne komplety genów, mogą różnić się płcią i wyglądem.

[smartads]
     Ciąża mnoga z góry traktowana jest jako powikłana. Ciężarna spodziewająca się bliźniąt objęta jest szczególną opieką. Taka ciąża obarczona jest większym ryzykiem przedwczesnego porodu, a także powikłań wymagających zakończenia ciąży cesarskim cięciem. Ciąża mnoga podnosi ryzyko wystąpienia u ciężarnej nadciśnienia tętniczego i niedokrwistości, a także jest dużo większym wyzwaniem dla jej kręgosłupa. Bliźnięta rodzą się z niższą wagą urodzeniową niż dzieci z ciąż pojedynczych. Zdarza się również, że płody rozwijają się nierównomiernie. Duża dysproporcja między nimi stanowi zagrożenie dla ich życia. Istnieje także ryzyko obumarcia jednego z płodów – największe do 10 tygodnia ciąży.
     Ciąża mnoga to zwiększone ryzyko powikłań, większe wyzwanie i odpowiedzialność, ale i zwielokrotniona radość, gdy maluchy pojawiają się na świecie.

eR

Dodaj komentarz