Mądre zabawki dla niemowlaka (0 – 6 m-cy)

zabawki dla niemowląt     Kupując zabawkę, zwracamy uwagę na to, czy jest ładna, kolorowa, czy jest wytrzymała. Czasem sprawdzamy markę i certyfikaty. Często staramy się wybrać zabawkę edukacyjną, z dźwiękami, muzyką, mnóstwem możliwości pracy manualnej, manipulacji i wieloma możliwościami konstrukcji, a nawet interaktywną, mówiącą w języku polskim lub innym.
     Niestety, często jest tak, że kupujemy zabawkę „na wyrost”, a to nie jest wskazane, ponieważ może spowodować zniechęcenie dziecka do zabawy danym przedmiotem. Gdy coś się nie udaje kolejny raz, nikt nie chce ponownie próbować, prawda? Tak też reaguje dziecko, jeśli zabawka nie jest dopasowana do jego wieku i umiejętności. Objawia się to krzykiem maluszka, złością, a czasem rzucaniem zabawek.
Zabawki dla niemowlaka (0 – 6 miesięcy).
     Jestem zwolenniczką wczesnego stymulowania umiejętności dziecka. Wiele badań naukowych nad mózgiem niemowlęcia wskazuje na to, iż w tych pierwszych miesiącach życia dziecko może się wiele nauczyć. Co więcej, mądra praca z dzieckiem poszerza jego zdolność percepcji i pojmowania złożonych zagadnień w przyszłości.
     Już po wyjściu ze szpitala, a nawet wcześniej, przygotowując pokój lub kącik z łóżeczkiem, warto zrobić to odpowiednio. Należy umożliwić dziecku rozwijanie zmysłu wzroku i umiejętności obserwacji poprzez wyeksponowanie tych przedmiotów, które mogą je zainteresować.
karuzela dla niemowląt

     Najczęściej wybierane zabawki to karuzelki nad łóżeczko, projektory lub książeczki dwustronne. Wybór tych produktów jest ogromny. Warto zwrócić uwagę na kolory. W tych pierwszych miesiącach życia dziecko skupia wzrok na intensywnych, kontrastowych kolorach, lubi proste geometryczne, wyraźne wzory. Podstawowe kolory, które najlepiej widzi maluszek to biały, czarny i czerwony. Później chętnie obserwuje inne mocne kolory: żółty, zielony, niebieski, im bardziej jaskrawe, tym noworodek lepiej je widzi.
     Wzrok stymulują nie tylko kolory, ale i ruch. Nowoczesne karuzelki mają wiele użytecznych funkcji, obracają się nie tylko dookoła, dzięki unikalnej konstrukcji przekręcają się również mniejsze zabawki oraz przesuwają się koraliki na pałąkach, wydając przy tym wiele interesujących dźwięków. Maluszek wprost uwielbia słuchać muzyki, warto zatem zainwestować w karuzelkę, która ma kilka rodzajów muzyki, np. muzykę poważną, odgłosy natury oraz skoczne melodie. W zależności od potrzeby i nastroju dziecka puszczamy odpowiednią muzykę relaksującą, uspakajającą lub zabawną. Dodatkową atrakcją jest światełko w karuzeli lub karuzela z projektorem.
     Sam projektor jest również bardzo przydatnym urządzeniem, nie tylko dla maluszka, ale i starszego dziecka. Zwykle ma on kilka rodzajów wyświetlanych na ścianie lub suficie wzorów, często z ulubionymi postaciami z bajek. Ma kilka trybów pracy, aby jak najlepiej dopasować się do potrzeb dziecka. Często to cztery urządzenia w jednym: projektor, uspokajacz, pozytywka i lampka nocna.

[smartads]
     Książeczka dwustronna to prosta zabawka, dająca jednak wiele radości dziecku. Zazwyczaj z jednej strony przedstawione są proste wzory geometryczne, duże buźki w podstawowych, najlepiej widocznych dla noworodka kolorach: białym, czarnym i czerwonym. Zaś z drugiej strony proste, ciekawe, wielobarwne obrazki.

Dodaj komentarz