Organizacja urodzin dziecka w domu

tort urodzinowy     Urodzinowe przyjęcie dla malucha to wyzwanie dla jego rodziców. Ważne jest odpowiednie miejsce, dekoracje, oprawa muzyczna i menu. Nic innego nie przyciąga tak dzieci, jak wspaniale przygotowana sala zabaw i stół z przeróżnymi pysznościami. Jeśli organizujesz dla swojej pociechy urodziny w domu, zadbaj o to, aby stworzyć niepowtarzalną atmosferę właśnie dzięki odpowiedniemu wystrojowi.
     Przygotowując się do organizacji przyjęcia urodzinowego, zrób sobie plan. Jeśli będziesz działać zgodnie z nim, ułatwisz sobie zapanowanie nad chaosem i możesz liczyć na to, że przyjęcie będzie niezapomniane. Przygotowując imprezę dla dziecka, zawsze należy pamiętać, aby jego mali goście się nie nudzili. Poza tortem ze świeczkami i pokojem udekorowanym balonami warto przygotować dla dzieci różne gry i zabawy. Przyjęcia w domu (mieszkaniu) są idealne dla starszych dzieci (od zerówki wzwyż), które wyrosły już z sali zabaw. Sprawdzają się także, gdy zapraszamy rodzinę. Oto kilka wskazówek.
Data i godzina przyjęcia.
     Organizując urodziny, musimy wybrać dzień, w którym wyprawimy przyjęcie. Nie zawsze jest to dokładna data urodzin. Przeważnie na przyjęcie wybieramy dni wolne od pracy – sobotę i niedzielę. Młodszemu dziecku wytłumacz, że przyjęcie nie musi odbywać się w dniu urodzin, gdyż datę przyjęcia wybieramy w taki sposób, aby było nam wygodnie oraz aby był to dogodny termin dla naszych gości.
Godzinę dostosujmy do wieku dziecka. Dla najmłodszych, przyjęcie możemy zorganizować w godzinach porannych, tak żeby maluchy miały czas na drzemkę poobiednią. Dla nieco starszych, najczęściej wybieramy godziny popołudniowe. Dla młodzieży możemy spokojnie wybrać godziny wieczorne.
Temat przyjęcia.
     Dzieci chętnie uczestniczą w przyjęciach tematycznych. Temat należy dostosować do wieku i płci dzieci. Najczęściej wybierane tematy to bal księżniczek, przyjęcia pirackie czy indiańskie. Najmłodszym możemy zorganizować przyjęcie z Kubusiem Puchatkiem (odpowiednie dla chłopców i dziewczynek), dla starszych właściwe będą przyjęcia z ich ulubionymi bohaterami filmowymi, np. z Hannah Montana, High School Musical, Star Wars czy Harry Potter. Dla młodzieży możemy urządzić imprezę w stylu lat 70-tych, przyjęcie hawajskie czy bal piżamowy. Gdy wybierzesz temat przyjęcia, zrób sobie listę produktów, jakie trzeba kupić, aby udekorować pokój zgodnie z tematem. Oczywiście nie musisz organizować przyjęcia tematycznego z przebieraniem się dzieci, wystarczy tematycznie przystroić wnętrze i stół.
Lista gości.
     Ustal razem z dzieckiem, kogo chce zaprosić. Liczbę gości należy dostosować do warunków, w jakich będzie organizowane przyjęcie. W małym mieszkaniu nie zmieści się cała grupa przedszkolna czy klasa. Pomyślmy także o kosztach organizowanego przyjęcia. Zwykle wybieramy organizację przyjęcia w domu, aby zachować domową atmosferę i zmniejszyć koszty.
Zaproszenia.
     Zaproszenia można zrobić samemu lub kupić gotowe. Jeśli będziecie robić je sami, pamiętajcie o kupieniu ładnych kartonów, naklejek, kolorowych długopisów z błyszczącym żelem. Jeśli organizujesz przyjecie tematyczne, dobrze by było, aby zaproszenie nawiązywało do tematu przyjęcia.
Wypełnij zaproszenia czytelnie. Na zaproszeniu powinno się znaleźć:
– imię i nazwisko osoby zaproszonej,
– data i godziny, w jakich odbędzie się przyjęcie,
– miejsce imprezy (dokładny adres),
– dodatkowe informacje, np. o obowiązującym stroju,
– telefon kontaktowy z prośbą o potwierdzenie przybycia,
– podpis osoby zapraszającej.
     Zaproszenie najlepiej wręczyć osobiście lub dostarczyć za pośrednictwem poczty co najmniej na tydzień (najlepiej kilka tygodni) przed urodzinami.
Plan przyjęcia urodzinowego.
1) Konkursy i zabawy.
     Pomyśl o grach i zabawach, które uprzyjemnią czas małym gościom. Jeśli się uda, dobrze jest je dopasować do tematu przewodniego urodzin. Miej w zanadrzu kilka płyt z przebojami dla najmłodszych. Spisz, co będzie potrzebne do organizacji zabaw i gier i wpisz to na listę zakupów.

[smartads]
2) Menu.
     Ustal, jakie dania przygotujesz i zrób listę zakupów. Pamiętaj o torcie, świeczkach i o szampanie Piccolo.
3) Program przyjęcia.
Na kartce rozpisz sobie program, np.:
16.00 – 16.15 – powitanie gości,
16.15 – 16.45 – przerwa na poczęstunek,
16.45 – 17.15 – zaproszenie do zabawy (zapisz, jakie to będą zabawy),
17.15 – 17.30 – przerwa na poczęstunek,
17.30 – 18.00 – konkursy (zapisz, jakie to będą konkursy),
18.00 – 18.15 – tort,
18.15 – 18.45 – zaproszenie do zabawy (zapisz, jakie to będą zabawy),
18.45 – 19.00 – zakończenie przyjęcia.
     Tort podajemy zwykle pod koniec przyjęcia, choć można też na początku.

Dodaj komentarz