Mądre zabawki dla siedzącego niemowlaka (6 – 12 m-cy)

zabawki dla niemowląt     Wraz z rozwojem dziecka zmieniają się jego potrzeby i preferencje. Dotyczy to każdej sfery życia dziecka, zarówno odżywiania, rozwoju społecznego, umiejętności fizycznych, jak i zabawy. Dostosowujemy do wieku dziecka pożywienie, otoczenie, sposoby aktywności. Zabawki również.
Zabawki dla siedzącego dziecka (6 – 12 miesięcy).
     W tym czasie niezbędne są zabawki, którymi można się bawić na siedząco, ponieważ jest to w chwili obecnej ulubiona pozycja dziecka. Można wykorzystać używane wcześniej grzechotki, aby dziecko mogło przekładać je z rączki do rączki, stukać i grzechotać. Wiele radości sprawią mu marakasy, tamburyn, bębenek, drewniany młotek i deska z plastikowymi „gwoździami” do wbijania w otwory. Warto kupić wieżę do nakładania kółek czy kubeczki do wkładania jeden w drugi. Najfajniejsze i tak okażą się pewnie garnki z kuchni i wszystko, co można do nich wrzucić.
     Niezbędne wręcz są różnego rodzaju piłki, duże i małe. Przydadzą się drewniane klocki, pojemniki do wkładania i wyjmowania drobnych zabawek. Dobrze, jeśli przedmioty mają różne struktury, umożliwia to rozwijanie zmysłu dotyku. Pozwalaj dotykać dziecku rożnych powierzchni: gładkich, chropowatych, szorstkich, miękkich, twardych, włochatych, ciepłych i zimnych.
zabawki dla niemowląt

     Warto układać zabawki nie tylko wokół dziecka, tak, aby je miało w zasięgu rączek, ale też trochę dalej, w zasięgu wzroku, aby zachęcać tym do pierwszych prób raczkowania.
     Około 9 miesiąca dziecko uczy się wstawać na własnych nóżkach, dobrze wtedy wykorzystać jako miejsce zabawy i pierwszych prób wstawania łóżeczko ze szczebelkami. Dziecko, chwytając je, zaczyna wstawać oraz „sprężynować”, czyli po prostu zginać i prostować kolanka. W tym czasie można wykorzystać różnego rodzaju chodziki czy skoczki, ale trzeba mieć na uwadze, ze dziecko nie może przebywać w takim urządzeniu zbyt długo! Jego kręgosłup jest jeszcze bardzo słaby. Niektórzy lekarze wręcz zakazują używania takich zabawek.
     W tym wieku ulubioną zabawą dziecka jest upuszczanie zabawek, dlatego uważaj, co dajesz mu do rączki. Bardzo często boli nas od tej zabawy kręgosłup, bo dziecku nieprędko się to nudzi.

[smartads]
     Około 12 miesiąca życia dziecko zaczyna samodzielnie chodzić. Wspaniałe są wtedy różnego rodzaju zabawki do pchania, odpychania się nóżkami i do ciągnięcia na sznurku. Dobrym rozwiązaniem jest zakup stabilnego stolika z zabawkami, przy którym dziecko będzie mogło samodzielnie stać i uczyć się utrzymywania równowagi. Niezapomniane przeżycie dla dziecka, to konik na biegunach, często stający się ulubioną w tym czasie zabawką, czy bezpieczna huśtawka na dworze.

eva

Dodaj komentarz