Szkoła rodzenia

     W połowie ciąży, to jest około 20 tygodnia należy rozpocząć edukację w szkole rodzenia. Zajęcia te nie są obowiązkowe, jednak uczestnictwo w nich znacznie podnosi komfort kobiety i jej poczucie bezpieczeństwa. Szkoła rodzenia to swoisty kurs traktujący przekrojowo maksymalnie dużo aspektów porodu, połogu, opieki nad noworodkiem.
     W szkole rodzenia przyszli rodzice mogą dowiedzieć się, jak liczyć skurcze i jak rozpoznać zbliżający się poród. Już sam fakt posiadania wiedzy na ten temat zapewnia spokój i opanowanie emocji, gdy trzeba podjąć decyzję, czy już jechać do szpitala, czy można pozwolić sobie na ociąganie, kąpiel i odpoczynek w domowym zaciszu przed nadchodzącym wysiłkiem porodu.
     Szkoły rodzenia kładą nacisk na poród naturalny ze względu na statystyczną większość porodów odbywających się właśnie w ten sposób. Jednak dobra szkoła rodzenia w swoim programie ma także informacje na temat przebiegu cesarskiego cięcia, znieczulenia zewnątrzoponowego, zabiegu nacinania krocza czy innych ewentualnych ingerencji medycznych. Przyszli rodzice dowiedzą się, jak przebiega poród siłami natury, jakie są możliwe pozycje do porodu, jak walczyć z bólem porodowym bez zastosowania znieczulenia zewnątrzoponowego. Mama nauczy się, jak wsłuchać się w sygnały swojego organizmu i poddać się naturalnemu rytmowi porodu, jak oddychać i się zrelaksować. Tata nauczy się odpowiedniego masażu okolic krzyżowych rodzącej, jak być wsparciem dla swojej partnerki.
     Szkoła rodzenia uczy także, jak zatroszczyć się o nowego członka rodziny. Opieka nad noworodkiem to duże wyzwanie dla niedoświadczonych rodziców, dlatego zajęcia w szkole rodzenia są dla nich szansą na zdobycie niezbędnej wiedzy i pewności siebie. A pewny siebie rodzic, to spokojniejsze dziecko. Przyszła mama dowie się też co nieco o karmieniu piersią i radzeniu sobie z problemami laktacyjnymi.
     Na rynku jest bardzo wiele szkół rodzenia. Przy wyborze tej właściwej na pewno należy być uważnym by nie stracić czasu i pieniędzy. Trzeba zwrócić uwagę na program zajęć i upewnić się, że zawiera wszystko, czego chcemy i powinniśmy się dowiedzieć, a także na to, kto prowadzi zajęcia, czy jest to doświadczony personel z dobrą opinią. A o opinie o potencjalnej szkole najlepiej zapytać mam, które korzystały z jej usług i mogą ocenić, czy zajęcia były pomocne. W przyszpitalnej szkole rodzenia jest możliwość zwiedzenia porodówki i poznania personelu. Można też dowiedzieć się, co należy zabrać ze sobą do szpitala, a jak wiadomo, każdy szpital ma inne tradycje i wymagania.

[smartads]
     Lekarze i położne twierdzą, że szkoły rodzenia mają niewątpliwie pozytywny wpływ na przebieg porodu. Kobiety, które uczęszczały na zajęcia, podczas porodu są spokojniejsze, lepiej oddychają, lepiej współpracują z położną i lekarzem. Bardziej świadomie wybierają pozycje do porodu, korzystają z technik łagodzenia bólu porodowego. Ich partnerzy są pomocni, wiedzą, co robić, by wesprzeć partnerkę, a także chętniej współpracują z personelem. Lepsza współpraca z personelem medycznym to często łatwiej przebiegający, a więc krótszy poród oraz mniejszy odsetek uszkodzeń szyjki macicy i nacięć krocza. Oznacza to także rodzenie się noworodków lepiej dotlenionych i rzadsze występowanie urazów okołoporodowych.

/eR

Dodaj komentarz