Dieta w ciąży

dieta w ciąży     Dieta to nie odchudzanie. Dieta to kultura odżywiania. Każdy powinien dbać o to, by jego dieta była zbilansowana i zdrowa, tym bardziej kobieta w ciąży. Dieta kobiety ciężarnej oddziałuje bowiem nie tylko na jej organizm, ale także na rozwijający się w jej łonie płód. Odpowiednie, właściwe odżywianie kobiety planującej zajść w ciążę i kobiety ciężarnej to inwestycja w przyszłość nienarodzonego dziecka.
     Kobieta powinna zadbać, by dieta dostarczała jej odpowiednią ilość kalorii, witamin, mikroelementów, by była zbilansowana, czyli by składniki w niej zawarte dostarczane były w odpowiednich proporcjach. Przyszła mama powinna unikać pustych kalorii, produktów konserwowanych, sztucznych, a także wysokokalorycznych. Mimo wszystko w ciąży należy dbać o niezbyt intensywny przyrost masy ciała w trosce o i tak obciążony kręgosłup.
     Najbardziej podstawową witaminą, która powinna znaleźć się w diecie przyszłej mamy, nawet zanim zajdzie w ciążę, jest folacyna czyli kwas foliowy. Jest on niezwykle istotny dla prawidłowego podziału komórek rosnącego płodu. Niezapewnienie optymalnych ilości kwasu foliowego przed ciążą i w początkowym jej okresie grozi powstawaniem wad płodu, jego układu nerwowego. Folacyna bierze udział w tworzeniu krwi matki i dziecka. Dlatego kobiety w wieku rozrodczym, planujące zajść w ciążę, a także ciężarne powinny zażywać suplementy diety zawierające kwas foliowy, gdyż czerpanie go z naturalnych źródeł jest mało efektywne. Folacyna zmniejsza również ryzyko przedwczesnego porodu. Innymi witaminami, które wspomagają podtrzymywanie ciąży, zapobiegają przedwczesnemu pękaniu pęcherza płodowego, są witaminy A, E i C.
dieta w ciąży
     Bardzo ważne jest zadbanie o właściwy poziom wapnia u ciężarnej. Rozwijający się w matce płód czerpie z jej zasobów. Niedobory wapnia wpływają więc negatywnie na rozwój układu kostnego płodu. Niedobory wapnia grożą również wystąpieniem gestozy (inaczej zatrucie ciążowe, stan przedrzucawkowy) czy nadciśnienia. A to z kolei grozi wystąpieniem przedwczesnego porodu.
     Żelazo odgrywa bardzo istotną rolę w tworzeniu hemoglobiny. Niedobory żelaza prowadzą do niedokrwistości u ciężarnej i niskiej wagi urodzeniowej noworodka.
     Jod jest nierozerwalnie związany z syntezą hormonów tarczycy. Zapobiega poronieniu, obumieraniu płodu i wspomaga prawidłowy rozwój psychomotoryczny dziecka.

[smartads]
     Dieta w ciąży powinna być zgodna z piramidą żywienia. U jej podstawy są produkty zbożowe, ciemne pieczywo, kasze, makarony razowe czy ziemniaki. Następnie warzywa oraz jaja, cielęcina, drób i ryby. W następnej kolejności powodzeniem powinny cieszyć się nasiona, orzechy, oleje i oliwy, a także owoce, bakalie, jogurty, biały ser, mleko. Do dwóch razy w miesiącu należy spożywać czerwone mięso, sporadycznie można pozwolić sobie na słodkości. Zbilansowana dieta to taka, w której w odpowiednich proporcjach występuje pełnowartościowe białko zwierzęce i roślinne, węglowodany, naturalne witaminy z warzyw i owoców i nienasycone kwasy tłuszczowe.
     Zbilansowana dieta w ciąży uchroni ciężarną od niedoborów mineralnych i witaminowych a płodowi zapewni warunki do prawidłowego rozwoju.

/eR

Image courtesy of Apolonia/FreeDigitalPhotos.net

Dodaj komentarz