Mama wraca do pracy

powrót do pracy

     Z pewnych powodów, ekonomicznych lub ambicjonalnych, postanawiasz w niedługim czasie po porodzie wrócić do pracy. Bywa, że jednym z motywów takiej decyzji jest lęk o utratę pracy. Choć polskie prawo pozostawia jeszcze wiele do życzenia, jeśli chodzi o prawa mam, to jednak nie jesteś pozostawiona sama sobie.

     Twoje prawa po powrocie do pracy.
     Po pierwsze, masz prawo do pracy w mniejszym wymiarze godzin. Pracodawca nie może dokonać zmian w umowie o pracę, a stanowisko może ci zmienić jedynie wówczas, gdy jest zgodne z twoimi kwalifikacjami i nie gorzej płatne od dotychczasowego. Jeśli przebywasz na urlopie macierzyńskim lub wychowawczym i posiadasz umowę o pracę, wówczas pracodawca nie ma prawa cię zwolnić. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy ogłoszona jest upadłość firmy, gdy przeprowadzane są zwolnienia grupowe, gdy zakład pracy zostanie zlikwidowany oraz złamiesz prawo pracy.


w-biurze2

     Jeżeli pracowałaś w firmie co najmniej pół roku, przysługuje ci urlop wychowawczy, który możesz wykorzystać w całości bądź w trzech częściach. Natomiast jeśli wracasz do pracy i pracujesz dłużej niż 6 godzin dziennie, to masz prawo do dwóch półgodzinnych przerw na karmienie w ciągu dnia oraz przerw 45-minutowych, jeśli karmisz więcej niż jedno dziecko. Możesz je wykorzystać np. na odciągnięcie pokarmu (laktator ręczny stanie się twoim niezbędnikiem), bądź połączyć te przerwy i wyjść wcześniej z pracy. Jeśli pracujesz więcej niż 4, ale mniej niż 6 godzin, przysługuje ci prawo do jednej takiej przerwy.

     Możesz zwrócić się z prośbą do pracodawcy o ustalenie tzw. ruchomych godzin pracy, jednak akceptacja prośby zależy tylko od twojego szefa. Pamiętaj również, że pracodawca nie może cię nadmiernie obciążać np. nadgodzinami, pracą po nocach czy delegacjami (chyba, że sama wyrazisz na to zgodę). Kiedy młoda mama jest zatrudniona na umowę o pracę, przysługują jej rocznie dwa dni opieki nad zdrowym dzieckiem. Warto o tym pamiętać, zwłaszcza że dni niewykorzystane w danym roku przepadają.

[smartads]

     Nie obwiniaj się.
     Bez względu na czas, po jakim wracasz do pracy, mogą się pojawić wyrzuty sumienia. Są one tym silniejsze, im młodsze jest dziecko. Ale pamiętaj – jakiekolwiek są powody twojej decyzji, powrót do pracy nie czyni z ciebie złej mamy. Spędzasz teraz ze swoją pociechą mniej czasu niż wcześniej, ale być może jakość tego czasu jest o wiele wyższa. A jeśli zdecydowałaś się na szybki powrót do pracy ze względu na własne aspiracje, jednak czasem dopadają cię wątpliwości, czy dobrze zrobiłaś, pamiętaj – szczęśliwa i spełniona mama to szczęśliwe dziecko.

Dodaj komentarz