Zabawy dla dzieci (4 – 6 lat)

zabawy
by digitalart/freedigitalphotos.net
Do pomysłów na zabawy dla dzieci młodszych dołączamy niniejszym pomysły na zabawy dla nieco starszych, dla przedszkolaków. Oto jak można się bawić z dziećmi, albo jakie zabawy można im zorganizować.

Kolorowe kąty
     Przed rozpoczęciem zabawy powieś w każdym kącie pokoju balony w innym kolorze, każdy kąt, to inny kolor. W czasie zabawy gra muzyka, a dzieci chodzą lub tańczą po pokoju w jej rytm.
     Gdy muzyka przestaje grać, wołasz np. „czerwony” i wszystkie dzieci muszą pobiec do odpowiedniego miejsca, w którym znajduje się balonik lub szarfa w kolorze czerwonym. Kto nie dobiegnie odpada – ważne jest też nagradzanie zwycięzcy, a na zakończenie zabawy dla reszty uczestników – nagrody pocieszenia np. cukierki.
     Materiały i narzędzia do wykorzystania:

  • 4 balony lub szerokie wstążki w różnych kolorach,
  • sprzęt grający,
  • drobne upominki.

zabawy urodzinowe

Z ruchu warg
          Naucz dziecko czytać z ruchu ust. Powiedz do dziecka coś, ale w taki sposób jakby zabrakło ci głosu.
     Staraj się układać wargi w taki sposób, aby jak najlepiej pokazać poszczególne litery/sylaby wymawianego wyrazu. Zadaniem dziecka jest zrozumieć co powiedziałaś bezgłośnie. Jeśli odpowie poprawnie, zamieńcie się rolami. Niech teraz dziecko powie jakiś wyraz poruszając tylko ustami, a ty zgaduj.
     Ten rodzaj zabawy ćwiczy mięśnie twarzy oraz uczy uważnego patrzenia. Pozwala też na wprowadzenie nowych słów w nietypowy sposób, tzn. taki, w który dziecko je na pewno zapamięta.
     Materiały i narzędzia do wykorzystania:

  • dobry nastrój.

zabawy urodzinowe

Geometria
     Z kolorowych papierów lub kolorowych gazet o różnej fakturze i grubości wytnij dużo małych i dużych figur geometrycznych – koło, owal, prostokąt, kwadrat, trójkąt itp.

[smartads]
     Powiedz dziecku, który kształt jak się nazywa. Poproś, aby wybierając kolejną figurę mówiło jaki to kształt, kolor, faktura. Niech naklei je na kartkę według własnego pomysłu. Jeśli dziecko nie będzie miało koncepcji jak ponaklejać kształty, pomóż mu, naklejając je z jednej strony, a ono niech spróbuje wybrać podobne kształty i nakleić je symetrycznie z drugiej strony.

Dodaj komentarz