Co, gdzie, kiedy? Program Muzealne Łapiduchy

co gdzie kiedy

Nie wiem jak Wy, ale ja będąc szczęśliwą posiadaczką trójki dzieci, zawsze szukam, co by tu można zrobić w weekend w okolicach Warszawy, szczególnie wtedy, gdy jest piękna pogoda. Gdzie zabrać dzieciaki, aby interesująco, kreatywnie lub relaksująco spędzić czas, żeby nie wydać zbyt dużo pieniędzy, a jednocześnie nie wysłuchiwać: „Mamo, nudzi mi się!” lub „Mamo, czy mogę pograć lub pooglądać TV?” Pomyślałam, że opiszę – o ile mi się uda dokładnie – miejsca, które warto zobaczyć lub gdzie dzieje się coś ciekawego. Mam nadzieję, że Wam się spodoba i spędzicie tam miło czas.

     W zeszłym roku uczestniczyłam z jednym z dzieci w programie dla Rodzin „Muzeum Pałac w Wilanowie – moje ulubione muzeum!”, a następnie w innych programach organizowanych przez tamtejsze muzeum. Dlatego też zawsze staram się na bieżąco monitorować ich ofertę często nietypowego zwiedzania muzeów. Chciałabym tu podkreślić, że wszystkie osoby zaangażowane w pracę z dziećmi, są fascynatami tematów, o których opowiadają, a szczególny entuzjazm i chęć przekazania wiedzy można zobaczyć u pani Katarzyny Pietrzak, będącej pomysłodawczynią wielu projektów organizowanych przez Dział Edukacji Muzeum Pałac w Wilanowie. Naprawdę warto to docenić, bo dzięki takim osobom nasze dzieci mają szansę w przyjemny dla nich sposób zdobyć wiedzę o historii Polski i dowiedzieć się czegoś nowego i niebanalnego.

[smartads]

     Jednym z programów, który warto „przeżyć” razem z dziećmi w czasie wakacji są „Muzealne Łapiduchy”. To połączenie zabawy w łapanie muzealnych duchów, określanych po łacinie genius loci – czyli duch miejsca, z rozwiązywaniem zagadek i zdobywaniem pieczęci. Przy okazji dzieci zapoznają się z wieloma interesującymi zabytkami i ciekawostkami znajdującymi się w 3 muzeach biorących udział w programie. Jak się domyślacie, współorganizatorem tego programu jest Muzeum Pałac w Wilanowie, a także Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie oraz Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Do zabawy można się włączyć w dowolnym momencie w okresie od 1 czerwca do 19 września 2013 roku. W każdym z muzeów można otrzymać wielką okrągłą kartę z zaproponowanym szlakiem, który wyznacza kolejność rozwiązywania zadań, ale można je wykonywać w dowolnej kolejności. Na mapach muzeów oznaczone są miejsca, w których należy szukać rozwiązań zagadek oraz miejsce ukrycia Skrzyni Sekretnej Pieczęci.

     Aby złapać wszystkie duchy trzeba odwiedzić 3 muzea i w każdym z nich rozwiązać 4 zagadki. Rozwiązaniem każdej zagadki jest cyfra, którą wpisujemy sobie na naszą kartę w odpowiednim miejscu, a gdy odgadniemy wszystkie, utworzą one czterocyfrowy Tajemny Kod. Następnie udajemy się do miejsca w każdym z muzeów, gdzie na mapie znajduje się Skrzynia Sekretnej Pieczęci, tam za pomocą Tajemnego Kodu otwieramy skrzynię i zdobywamy Sekretną Pieczęć, którą przystawiamy w odpowiednim miejscu na karcie. Trzy Pieczęcie ze wszystkich muzeów utworzą Koło Sekretnych Pieczęci, które wycinamy i wpisujemy na nim swój adres. Teraz wystarczy oddać je osobie, która pilnuje Skrzyni lub wydaje karty albo wysłać pocztą na adres Łazienek Królewskich w Warszawie. Wszystkie Łapiduchy, które to uczynią przed 19 września br. zostaną zaproszone na Wielkie dni Muzealnych Łapiduchów w dniach 28 i 29 września br. w Łazienkach Królewskich. A tam będzie wiele zabawy, nagrody i moc innych atrakcji!

Dodaj komentarz