Co zrobić w przypadku utraty prawa do powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego?

mammografia

     Niekiedy w życiu zdarza się tak, iż my, a w związku z tym i nasi bliscy, tracimy prawo do powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego. Powody takiego stanu rzeczy mogą być bardzo różne, ale nie oznacza to wcale, że nie mamy w związku z tym żadnej możliwości manewru, zatem w wypadku choroby będziemy musieli płacić za konsultacje z lekarzem z własnej kieszeni. Oczywiście, to w jaki sposób będziemy mogli poradzić sobie z tą sytuacją, w dużej mierze będzie zależeć od stanu naszych finansów domowych. Niestety, osoby pozbawione wszelkich dochodów będą zmuszone korzystać z pomocy opieki społecznej.

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
     Jeżeli pieniądze nie stanowią dla nas problemów, to dobrym wyjściem będzie dla nas wykupienie polisy zdrowotnej dla całej rodziny w towarzystwie ubezpieczeniowym. Koszty, jakie będziemy musieli w związku z tym ponieść, będą zależały głównie od pakietu (zakres zabiegów i konsultacji lekarskich refundowanych przez towarzystwo ubezpieczeniowe), na jaki się zdecydujemy, ilości osób mających być objętych polisą oraz ich wieku i płci. Trudno tu podawać jakieś dokładne sumy, ale miesięczna składka w takim przypadku może wynieść od kilkuset złotych, do nawet kilku tysięcy, ale to tylko w przypadku naprawdę bardzo rozbudowanego pakietu świadczeń.

A może abonament medyczny?
     Innym sposobem zapewnienia opieki medycznej sobie i swojej rodzinie jest wykupienie abonamentu medycznego w placówce leczniczej, która tego typu pakiety oferuje (np. Medicover, Luxmed, itp.). Koszty mogą być tu nieco niższe niż w przypadku prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego, ale raczej nie będą się one w jakimś znacznym stopniu różnić, może poza podstawową opieką medyczną, zatem trzeba się przygotować na miesięczne wydatki rzędu od kilkuset do kilku tysięcy złotych.

[smartads]

Dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne
     Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem w tym zestawieniu, przynajmniej pod względem finansowym, stanowi dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne oferowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Z przystąpieniem do niego nie będziemy mieli raczej żadnych problemów. Wystarczy złożyć stosowne pismo w lokalnej siedzibie NFZ i poczekać kilka dni na decyzję. Jeżeli nie pojawią się jakieś przeciwwskazania, to będzie ona raczej pozytywna.
     Po podpisaniu umowy zostaniemy zobowiązani do uiszczania comiesięcznej składki ubezpieczeniowej, która w tej chwili wynosi 340,94zł, co nie jest raczej zawrotną sumą, zwłaszcza jeśli weźmie się pod uwagę fakt, iż wraz z nami ubezpieczeniu podlega nasza najbliższa rodzina (żona i dzieci).

Dodaj komentarz