Jak urządzić małą kuchnię, aby była praktyczna

kuchnia

     Aranżacja małych pomieszczeń zazwyczaj bywa bardzo kłopotliwa. Podstawowe problemy, przed jakimi się staje, to ilość możliwych do zmieszczenia mebli i sprzętów, ich rodzaj oraz rozlokowanie. Dylematem jest również wybór odpowiedniego koloru, zwłaszcza gdy pomieszczenie ma mało okien i jest zwyczajnie ciemnie. Problematyczna w urządzaniu jest mała kuchnia, w której zwykle trzeba zmieścić dużą ilość mebli i potrzebnych do gotowania sprzętów. Kuchenka, lodówka czy okap są dużych rozmiarów i potrzebują nie tylko miejsca, ale też właściwej lokalizacji. Do tego dochodzą meble kuchenne, w których trzeba zmieścić raczej dużą ilość garnków i naczyń bardzo różnej wielkości. Widząc ilość niezbędnych sprzętów i przedmiotów, trudno jest sobie wyobrazić estetycznie urządzoną małą kuchnię. A okazuje się, że takie aranżacje są możliwe i mogą być bardzo interesujące.

     Kuchnia musi być przede wszystkim wygodna i praktyczna. To właśnie funkcjonalności podporządkowuje się estetykę, którą dzięki kilku zabiegom można uzyskać również w małych pomieszczeniach. Aby dobrze urządzić małą kuchnię, trzeba maksymalnie i umiejętnie wykorzystać całą jej przestrzeń, wybierając tylko najpotrzebniejsze rzeczy. Mała kuchnia przepełniona sprzętem będzie po prostu przytłaczająca, nawet jeśli jasnym kolorem spróbujemy powiększyć ją optycznie. Przygotowywane projekty kuchni małych, zamkniętych czy otwartych, zawierają wiele przydatnych wskazówek, które warto praktycznie wykorzystać, dostosowując dostępną przestrzeń do swoich potrzeb.

     Zabudowa kuchenna w małym pomieszczeniu nie może mieć standardowego układu, od podłogi aż po sam sufit. Przysłonięcie meblami całej powierzchni ściany sprawi, że pomieszczenie optycznie będzie wyglądało na jeszcze mniejsze. Właściwym rozwiązaniem aranżacyjnym są meble niskie, o delikatnej i niejednolitej budowie, które nie przytłoczą wnętrza. Bardzo dobrze wyglądają zazwyczaj matowe meble z przeszkleniami, które tworzą głębię, powiększając optycznie pomieszczenie. Efektownym rozwiązaniem są podświetlane wnętrza takich mebli, które dodatkowo rozjaśniają pomieszczenie.

[smartads]

     Bardzo dobrym pomysłem jest również mobilne wyposażenie kuchni, które pozwala ukryć wiele niezbędnych akcesoriów bez konieczności przeznaczania na nie dodatkowego miejsca. W ten sposób można pozyskać dodatkowe płaszczyzny do pracy, jak wysuwany blat. Zdarza się również sięgać po indywidualnie projektowane meble kuchenne, które przygotowywane są zgodnie z wymiarami dostosowanymi do warunków panujących w pomieszczeniu.

     Niestety, zmieniając meble na mniejsze, koniecznością staje się zrezygnowanie z tak popularnej zabudowy sprzętu AGD, który lepiej pozostawić widocznym. Tym sposobem w małej kuchni dostrzegalne będzie pewne zróżnicowanie, konieczne dla podkreślenia charakteru zastosowanej aranżacji. Zasady związane z doborem mebli i ich rozmieszczeniem będą obowiązywały bez względu na to, czy jest to kuchnia otwarta, czy zamknięta, przy czym ta pierwsza, ze względu na mniejsze ograniczenie przestrzeni ścianami, stwarza wrażenie bardziej przestronnej.

Dodaj komentarz