Samobadanie piersi

kob

     Profilaktyka raka piersi w dużej mierze opiera się na regularnym samobadaniu piersi. Comiesięczne badanie pozwala bowiem na wczesne wykrycie wszelkich niepokojących zmian i szybką konsultację z ginekologiem w Poznaniu lub innym mieście Polski. Lekarze zalecają, by kobiety nie zaniedbywały samobadania i uważnie obserwowały swoje ciało, ponieważ wczesna diagnoza nowotworu zwiększa ich szanse na skuteczne leczenie.


Wzrokowe badanie piersi

     Niezwykle ważnym elementem samobadania piersi jest oglądanie ich w pozycji stojącej. Po rozebraniu się do pasa kobieta powinna stanąć przed dobrze oświetlonym lustrem i dokładnie przyjrzeć się swoim piersiom, rejestrując wszelkie zmiany (wciągnięcia skóry, dołki, wypryski, inny niż zwykle kolor piersi i brodawek). Następnie powinna porównać wielkość brodawek i obejrzeć górną partię piersi, sięgającą pach. Wskazane jest także obejrzenie ich z profilu.

     Kolejny etap samobadania to uciskanie bioder w celu napięcia mięśni klatki piersiowej i obserwowanie wyglądu piersi. Na koniec należy pochylić się i obejrzeć piersi z tej perspektywy. Wyciągnięcie brodawek, zmiany w kształcie biustu, połafdowania i zagłębienia skóry to objawy, które powinny skłonić kobietę do szybkiej wizyty u ginekologa w Poznaniu lub innym mieście.

[smartads]
Badanie dotykowe piersi

     Dotykowe badanie piersi to drugi etap samobadania. Można wykonywać je w pozycji leżącej lub siedzącej. Badanie palpacyjne piersi polega na zataczaniu dłonią kulistych ruchów – można kierować się od brodawki w kierunku zewnętrznym lub na odwrót – od największego okręgu piersi do brodawki. Pierś można badać również w inny sposób, wykonując kuliste ruchy z góry na dół – najważniejsze, by każdy fragment piersi został poddany badaniu. Nie wolno pominąć węzłów chłonnych pach, gdyż to właśnie w nich często pojawiają się przerzuty raka piersi. Jeśli kobieta ma wątpliwości, czy wykonuje badanie prawidłowo, powinna skonsultować się ze swoim lekarzem – ginekolog w Poznaniu, Wrocławiu lub innym mieście przedstawi jej właściwą technikę samobadania.

     Regularne badanie piersi zajmuje niewiele czasu w skali miesiąca i nic nie kosztuje, a może uratować kobiecie życie. Warto znaleźć chwilę na samobadanie i nie bagatelizować nietypowych objawów.

Dodaj komentarz