Zaburzenia snu w czasie ciąży

ciaza-sen

     U niektórych kobiet problemy ze snem pojawiają się już w pierwszym trymestrze ciąży. Rośnie poziom progesteronu w Twoim ciele. Nadmiar płynów w organizmie może zmuszać Cię do częstszego odwiedzania toalety, nawet kilka razy każdej nocy, co jest bardzo niekomfortowe, mało wygodne, a nawet męczące. Bardzo duży wpływ na prawidłową pracę organizmu ma stan psychiki. Pozbądź się wszystkich czynników stresogennych, które uniemożliwiają spokojny odpoczynek.

     Podczas drugiego trymestru, spokojny sen prawdopodobnie powróci, a wraz z nim doznasz przypływu energii. Ciesz się, bo w czasie trzeciego trymestru, jakość snu spadnie do rekordowo niskiego. Często będą dawać Ci się we znaki poranne mdłości. Wymioty podczas ciąży dotyczą około połowy ciężarnych kobiet, szczególnie w przypadku ciąży mnogiej mogą utrzymywać się nawet do końca ciąży.

     W trzecim trymestrze Twoje ciało zmienia się z tygodnia na tydzień. Kiedy wstajesz z pozycji siedzącej, rób to powoli. Podnosząc się z pozycji leżącej, najpierw przekręć się na bok. Z Twoich piersi może czasami samoistnie wyciekać siara, a uciskane jelita pracują mniej wydajnie, przez co trawienie i wydalanie przebiega wolniej. Zadbaj o prawidłową pozycję podczas snu, wypoczywaj, kiedy tylko masz ku temu okazję.

     Wkrótce – z naszych kolejnych tekstów – dowiesz się więcej. Opowiemy, jakich zaburzeń snu możesz spodziewać się w czasie Twoich 9 miesięcy. Który trymestr jest najlżejszy, który najbardziej daje się we znaki, który łaskawie daje odpocząć i czy do tego wszystkiego można się w jakikolwiek sposób przygotować?

[smartads]
Pierwszy trymestr – trzy dolegliwości, których możesz się spodziewać.
Zaburzenia snu w drugim trymestrze ciąży.

Dodaj komentarz