Patologie ciąży

patologie ciąży     Ciąża to wyjątkowy stan i choć zwykło mówić się o nim „błogosławiony”, zdarza się, że określenie to szerokim łukiem omija rzeczywistość. Kłopotliwe bywają zmienne ciążowe nastroje, osławione mdłości i wymioty, drażliwość, zmęczenie i senność, prawdziwy problem pojawia się jednak wtedy, kiedy przychodzi zmierzyć się z patologiami ciąży.
     O patologii ciąży mówi się zawsze, kiedy dochodzi do jakichkolwiek zaburzeń zarówno jeśli chodzi o przebieg ciąży, jak i stan zdrowia dziecka lub matki pod warunkiem, że ma on istotny wpływ na ciążę i rozwijający się płód.
     W zależności od rodzaju patologii, ciężarna będąca pod właściwą opieką ginekologiczną otrzymuje adekwatne zalecenia, ewentualnie wdrażane jest stosowne leczenie czy zabiegi mające na celu wyeliminowanie problemu (o ile to możliwe). Celem jest maksymalna ochrona zdrowia kobiety lub zdrowia i życia dziecka. Stosowanie się do zaleceń oraz właściwe leczenie znacznie zwiększają szansę donoszenia ciąży i urodzenia zdrowego dziecka.
     Patologie ciąży to zagadnienie niezwykle obszerne, obejmujące szereg najróżniejszych chorób, wad i zaburzeń, niemniej do najczęściej występujących, a tym samym wywołujących największe obawy wśród ciężarnych zalicza się m.in.: zagrożenie poronieniem lub porodem przedwczesnym, hipotrofię płodu, cukrzycę ciążową, łożysko przodujące, konflikt serologiczny pomiędzy głównymi grupami krwi, chorobę refluksową, gestozę, cholestazę, nadciśnienie tętnicze, przedwczesne odklejanie się łożyska i ciążę przenoszoną.

[smartads]
     Wszystkie te zaburzenia realnie zagrażają zdrowiu matki oraz życiu dziecka, dlatego ważne jest, by zostały w porę zdiagnozowane oraz właściwie zaopatrzone. Trudno mówić o rokowaniach dla patologicznych ciąż. Jest to kwestia bardzo indywidualna i zależna od szeregu czynników, np. od ogólnego stanu zdrowia i kondycji ciężarnej, historii chorobowej, wcześniejszych doświadczeń, zabiegów i problemów, trybu życia oraz konkretnego zaburzenia i jego przyczyn. A przyczyn szuka się w niehigienicznym trybie życia (nikotynizm, nadmierne spożywanie alkoholu, ogólne wyniszczenie organizmu), wadach anatomicznych układu płciowego, zakażeniach: pierwotniakiem Toxoplasma, cytomegalowirusem, listerią, wirusem różyczki i innymi, w przebytych poronieniach i zabiegach łyżeczkowania jamy macicy, niewłaściwej diecie (tj. bogatej w sód, cukier, kofeinę, słabo zbilansowanej, ubogiej w witaminy i mikroelementy itd.). Niestety wielu patologii nie da się uniknąć, eliminując potencjalną przyczynę. Wiele z nich to kwestia genetyki, przypadku czy tzw. urody kobiety. Oznacza to, że mimo tego, iż ciężarna nie należy do grupy ryzyka, zdrowo się odżywia, regularnie bada, dba o siebie, do czasu ciąży nie miała większych problemów zdrowotnych, może zdarzyć się, że jej ciąża nie będzie przebiegała książkowo i trzeba będzie zadbać o nią szczególnie.

Dodaj komentarz