Patologie ciąży

     Postępowanie w przypadku zdiagnozowania którejś patologii, co oczywiste, również jest bardzo zróżnicowane. Jedne z nich, jak np. zagrożenie porodem przedwczesnym czy poronieniem, wymagają bezwzględnego leżenia, ograniczenia aktywności do minimum, przyjmowania właściwych leków np. rozkurczowych, w ostateczności wykonania zabiegu mającego na celu zapobieżenie rozwieraniu się szyjki macicy (oczywiście nie każde takie zagrożenie wymaga wdrożenia wszystkich procedur, zdarza się, że wystarczy oszczędny tryb życia czy leżenie wyłącznie przez jakiś okres ciąży), inne, jak konflikt serologiczny – dokładniejszej diagnostyki i szczególnej obserwacji rozwijającego się płodu, natomiast zakażenia wirusowe czy pasożytnicze – wdrożenia odpowiedniego leczenia (o ile w danym przypadku takowe możliwe jest w ciąży). Cukrzyca ciążowa jest chorobą skomplikowaną i dość uciążliwą, jednak bardzo często rygorystycznie przestrzegając właściwej diety, kontrolując poziom cukru i ogólną kondycję zarówno matki, jak i dziecka, udaje się nie tylko donosić ciążę i szczęśliwie ją rozwiązać, ale i uniknąć konieczności hospitalizacji podczas ciąży. Choroba ta wymaga jednak opieki nie tylko ginekologicznej, ale i diabetologicznej.
ciąża
     Przy chorobie refluksowej w ciąży zaleca się radykalną zmianę diety i sposobu spożywania posiłków, mają one być niewielkie objętościowo, z jak najmniejszą zawartością tłuszczu, kofeiny, czekolady, mięty, przypraw i napojów gazowanych – czyli tego wszystkiego, co powoduje rozciąganie żołądka, a więc zwiększenia wydzielania kwasu żołądkowego.
     Nadciśnienie tętnicze w ciąży jest groźne, bo może prowadzić do stanu przedrzucawkowego lub gestozy, ponadto powikłania nadciśnienia w czasie ciąży stanowią jedną z głównych przyczyn śmierci ciężarnej lub płodu. Postępowanie w przypadku nadciśnienia ustala lekarz indywidualnie, opierając się na wynikach badań, rodzaju nadciśnienia i szacowanym ryzyku.
     W przypadku cholestazy koniczna jest hospitalizacja, ponieważ wyłącznie w warunkach szpitalnych możliwa jest regularna kontrola parametrów matki i dziecka, ewentualna szybka reakcja oraz właściwe leczenie, wspomagające pracę wątroby i zmniejszanie stężenia żółci.

[smartads]
     Gestoza, choć z założenia niekoniecznie, zazwyczaj również kończy się pobytem w szpitalu. Leczenie polega na stabilizacji ciśnienia i wdrożeniu diety niskosodowej i wysokobiałkowej. Zasadniczo leczenie to możliwe jest również w warunkach domowych, wymaga tylko częstszych kontroli lekarskich, jednak ponieważ jest to choroba nieprzewidywalna, wielu ginekologów dla bezpieczeństwa i pewności zaleca swoim pacjentkom choć jakiś okres czasu spędzony w szpitalu.
     Lekarze pytani przez pacjentki w patologicznej ciąży o rokowania, niechętnie posiłkują się statystykami, ponieważ trudno je odnieść do indywidualnego przypadku. Podczas problemów w czasie ciąży najważniejszy jest spokój i szybka interwencja, mająca na celu zminimalizowanie zagrożenia, stałą kontrolę i w razie konieczności szybką reakcję. Trzeba również wiedzieć, że choć na wiele patologii ciężarna nie ma wpływu i wynikają one mimo wszelkich starań, jakie podejmuje, bardzo wiele z nich kończy się urodzeniem o czasie zdrowego dziecka, a dzieci z różnych przyczyn urodzone przedwcześnie, mają aktualnie coraz większe szanse na przeżycie i właściwy, normalny rozwój.

Katarzyna Perkowska

Dodaj komentarz