Tato! Gdzie ja mam te plemniki? – recenzja książki

Tato! Gdzie ja mam te plemniki!?     Publikacja: „Tato! Gdzie ja mam te plemniki?” autora Marka Babika (wyd. Rubikon, Kraków 2013) jest świetną pozycją do uskutecznienia rozmów z własnym dzieckiem na tematy dotyczące seksualności człowieka. Stanowi nie tylko inspirację do tego, jak umiejętnie rozmawiać z dzieckiem na te tematy, ale również w jaki sposób reagować na dziecięce zachowania o podłożu seksualnym i jednocześnie chronić je przed przemocą seksualną.
     W otaczającym nas świecie dziecko jest bombardowane informacjami, które docierają do niego z różnych mediów, albo też z przekazu rówieśników. Rodzic nie jest w stanie w pełni tego kontrolować, ani weryfikować, jakie wiadomości trafiają do młodego odbiorcy. Dlatego tak istotna jest tu jego rola, jako rodzica, który powinien aktywnie uczestniczyć w życiu i wzrastaniu swojego dziecka.
     Bardzo ważne jest też to, by temat seksualności nie stanowił obszaru zakazanego do rozmów, bądź nie budził reakcji rodzica wskazującej na lęk czy zakłopotanie, by nie był tematem, z którym dorosły nie potrafi sobie poradzić, dając do zrozumienia dziecku, że „w naszym domu o tym nie rozmawiamy”.
     Autor wyjaśnia czytelnikowi, że rodzic powinien towarzyszyć w wychowaniu seksualnym dziecka od jego najmłodszych lat życia. Daje propozycje do odpowiedzi na pytania stawiane z pozycji dziecka i sposobie jego rozumowania.
[smartads]
     Książkę podzielono na 5 rozdziałów, z czego ostatni rozdział pozostawiono jako rozdział otwarty, z możliwością współtworzenia go razem z czytelnikami. Pierwszy rozdział dotyczy rozmów z dzieckiem o jego seksualności w praktycznych pytaniach i odpowiedziach. W drugim – poruszony zostaje obszar zachowań dziecka o charakterze seksualnym w teorii i praktyce. Trzeci rozdział traktuje o poszanowaniu intymności dziecka. Z kolei czwarty – o przemocy seksualnej wobec dzieci.
     Książka jest napisana bardzo przystępnym językiem a materiał w niej zawarty, to wieloletnie doświadczenie zawodowe autora. Dodam też, że uzupełnieniem treści publikacji są bardzo humorystyczne rysunki, dopełniające całość dzieła.
     Serdecznie polecam!

Bernadetta Sarnacka
pedagog, mama 9–letniej Malwinki

Książka, wbrew pozorom, nie jest adresowana wyłącznie do rodziców chłopców. W równym stopniu dotyczy plemników jak i komórek jajowych. [przyp. red.]

Dodaj komentarz