Zaburzenia snu w drugim trymestrze ciąży

ciaza-sen

     Mówiliśmy wcześniej o tym, że zaburzenia snu w czasie ciąży, to problem, który dotyka większość ciężarnych. Miałaś okazję dowiedzieć się, jak wygląda pod tym względem pierwszy trymestr. Jesteś teraz w tzw. miodowej fazie ciąży i zapewne teraz śpisz spokojniej. Mimo to nie jesteś w stanie spać tak długo jak przed ciążą. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jakiego rodzaju snu i problemów możesz spodziewać się w trakcie drugiego trymestru.

Jak możesz się czuć

     Powódź progesteronu, która sprawiała, że byłaś zmęczona w dzień a czujna w nocy, kończy się w pierwszym trymestrze ciąży. Poziom Twoich hormonów rośnie teraz wolniej, więc masz więcej energii i śpisz lepiej niż w poprzednich tygodniach. Nadszedł czas na poranne mdłości.


Rutyna snu

     Bardzo dobrym pomysłem jest, aby przyzwyczajać się do dobrych nawyków snu teraz, gdy nie jesteś nękana trudnościami ze snem, które miały miejsce w trymestrze pierwszym lub wystąpią w trzecim. Koniecznie przyzwyczajaj się do bocznej pozycji spania. Wykształcenie dobrych nawyków, posłuży Ci w najbliższych miesiącach. Może uskuteczniać to, co Cię relaksuje podczas zasypiania. Zadbaj o zasypanie o stałej porze. Możesz nawet zabrać do sypialni telewizor, jeśli to Ci pomoże.

ciaza-sen-trymestr2
Ćwiczenia mogą pomóc

     Gdy czujesz się dobrze i śpisz lepiej, to również dobry moment, aby rozpocząć regularne ćwiczenia. Ćwiczenia wzmacniają zdrowie fizyczne i psychiczne, a mogą Ci również pomóc w spokojnym śnie. Praca późnym wieczorem może spowodować problemy z zasypianiem. Zadbaj, aby dać sobie dużo czasu na wyciszenie na koniec dnia.

Jak radzić sobie z nowymi problemami ze snem

     W drugim trymestrze ciąży złodziejami snu może okazać się chrapanie, bezdech senny, skurcze nóg, zespół niespokojnych nóg i wyraziste sny. Jeśli sen jest dla Ciebie problem, nie wahaj się, aby porozmawiać z lekarzem. Lekarz prowadzący może skierować Cię do specjalisty snu, ten zaś ma w zanadrzu zabiegi, które są bezpieczne w czasie ciąży.

Dodaj komentarz