Energia życiowa

singiel
Jakie wartości wyznają młodzi Polacy?

     Jeszcze do niedawna panowała bardzo konkretna opinia dotycząca wartości życiowych, jakie wyznają młodzi Polacy. W mediach promowano wizerunek bogatego singla. Osoba taka ceniła sobie przede wszystkim luksus i wygodę życia. W jej wizji przyszłości nie było miejsca dla stałego związku, nie wspominając o dzieciach. Liczyła się natomiast kariera, modne ciuchy, imprezy, przygodne kontakty seksualne i ogólnie rzecz ujmując czerpanie pełnymi garściami z życia. Mit ten jednak nieoczekiwanie prysł za sprawą sondy publicznej.


Medialne wzorce

     Media głównego nurtu nieustannie bombardowały młodego widza stereotypem bogatego singla. Tworzono programy, w których młodzi samotni ludzie imprezowali, zmieniali partnerów jak rękawiczki i nieustannie rywalizowali ze sobą w wyścigu szczurów o wysokie pensje i awans zawodowy. Szybko okazało się, że taki styl życia na dłuższą metę nie jest w stanie zaspokoić podstawowych potrzeb człowieka, takich jak trwała miłość czy bezpieczeństwo. Wartości, które były ubóstwiane przez dzisiejszych trzydziestolatków czyli luksusy, kult jednostki czy hedonizm, nie przetrwały próby czasu. Dzisiejsi dwudziestolatkowie mieli szansę obserwować skutki przyjęcia tej egoistycznej filozofii. Ciągła pogoń za kasą i brak stałości w związku okazały się źródłem różnych problemów i przyczyną niespełnienia życiowego.

[smartads]
Fakty są inne

     Gwoździem do trumny dla tych zwodniczych ideologii okazały się badania opinii publicznej. Wiele ośrodków badawczych jednogłośnie stwierdziło, że dla młodego pokolenia Polaków najważniejsza jest rodzina. Stwierdzenie to wprawiło w osłupienie medialnych producentów, jednak fakty mówią same za siebie.
     Centrum Badania Opinii Publicznej wskazało rodzinę jako najważniejszą wartość w życiu człowieka. Wyprzedziła ona zdecydowanie pracę zawodową i bogactwo, a sukces zajął o dziwo ostatnią pozycję. Z podobnymi wynikami spotkano się w opracowaniach Instytutu Jana Pawła II. Okazuje się, że wartość rodziny wzrosła w mniemaniu respondentów z 70% (2007 rok) do 90% (na chwilę obecną).
     Eksperci twierdzą, że tak naprawdę rodzina zawsze była dla Polaków jedną z najwyższych wartości. W ostatnich latach w następstwie zgubnych skutków hedonistycznych praktyk została jeszcze bardziej doceniona.
     Podsumowując warto zauważyć, że rodzina zaspokaja podstawowe ludzkie potrzeby. Zarówno pragnienie miłości znajduje w niej spełnienie, jak i potrzeba bezpieczeństwa (małżonkowie pozostając sobie wiernymi dają także uczucie spokoju dzieciom). Człowiek jest istotą psycho-fizyczno-duchową, dlatego nie znajduje zaspokojenia w samych dobrach materialnych (pieniądze, dom, bogactwo), lecz przede wszystkim w dobrach psychiczno-duchowych (rodzina i trwałe relacje). Energia życiowa wypływa wprost ze źródła jakim jest zdrowa i trwała rodzina.

Dodaj komentarz